Čerstvá voda? Salátový list? A co dalšího potřebují želvy k přežití?

Přidat na Seznam.cz

Želvy jsou plazi, jejichž život je závislý na jejich přirozeném prostředí. Protože se tato prostředí mohou pro jednotlivé druhy značně lišit, přizpůsobily se želvy velikostí, hmotností, způsobem života, stravovacími potřebami a dokonce i barvou, aby přežily ve volné přírodě.

Fakta o želvách a jejich potravě

Želvy pokrývají širokou škálu vlastností a mají různé potřeby v závislosti na svém druhu. Mohou měřit od 8 cm do 2 m a vážit až 600 kg. Všechny želvy však dýchají vzduch. Existuje mnoho druhů, které obývají překvapivě rozmanité suchozemské, sladkovodní i mořské ekosystémy na všech kontinentech světa kromě Antarktidy.

Několik druhů želv je býložravých, ale většina želv je však všežravá, což znamená, že se živí masem i rostlinami a přežívají především díky hmyzu, červům a listnaté vegetaci. Dokonce i druhy mořských želv se živí mořskou trávou a někdy se živí menšími mořskými živočichy. Například želva kožnatka se živí téměř výhradně medúzami. Želvy mají silné čelisti a zobák, ale nemají zuby.

Suchozemské želvy

Suchozemské želvy žijí na souši a mohou žít i v pouštních podmínkách. Tyto želvy vyžadují pravidelný zdroj čerstvé vody, který je oddělen od jejich životních podmínek. Suchozemské želvy také potřebují extrémně suché počasí a stálé teploty, aby se mohly zahřát.

Tento druh želv žije výhradně na souši a ve skutečnosti se mohou ve vodě snadno utopit, protože nejsou silnými plavci. Obvykle mají klenutý krunýř a díky plochým, lopatkovitým předním nohám patří mezi hrabající druhy. Mnoho druhů želv je ohroženo, přestože se jedinci mohou dožít 50 až 100 let.

Mořské želvy

Mořské a vodní želvy žijí v řekách, jezerech, oceánech a oblastech, kde mají přístup k souši i vodě. Tento druh želv, se vyskytuje v Indickém oceánu a na plážích východního Pacifiku a dokáží migrovat na značné vzdálenosti. Na břeh především proto, aby nakladly vejce. I když jde o vodní želvy, dýchají vzduch. Proto se musí pravidelně z vody vynořit, aby se nadechly.

Všechny mořské želvy potřebují k zahřátí přístup slunečního světla a mohou trávit hodiny vyhříváním na plážích nebo březích řek, aby si udržely teplotu. Mezi druhy mořských želv patří želva zelenavá, želva ostruhatá, želva kareta, želva kožnatka a želva olivová. Všechny mořské želvy jsou ohrožené a tři druhy mořských želv jsou dokonce zařazeny na seznam kriticky ohrožených druhů.

Ochrana a predátoři

Všechny želvy se mohou stát obětí větších predátorů, proto potřebují místa, která jim mohou poskytnout ochranu, jako jsou rostliny, skály, kmeny, jeskyně, a dokonce i převislé břehy řek. Tato bezpečná místa také poskytují želvám prostor pro stavbu hnízd a kladení vajec. Většina mořských a sladkovodních želv opouští vodu pouze proto, aby se vyhřívala na slunci což je nezbytné pro látkovou výměnu nebo kladla vejce.
Ať už jsou želvy na souši nebo ve vodě, musí si dávat pozor na několik predátorů, jako jsou velcí ptáci, savci a dokonce i jiné želvy. Nejzranitelnější vůči predátorům jsou čerstvě vylíhlé želvy. Zajímavé je, že některé druhy želv si vyvinuly jedinečné obranné reakce jako je rychlý skok do vody při vyhřívání, čímž upozorňují ostatní želvy, aby je následovaly.

Zdroj: cuteness.com