Zajímavá fakta o mopsech: Víte, že si ho oblíbila i Napoleonova žena Josefína?

Přidat na Seznam.cz

Mopsové si nás získali svými roztomilými tvářičkami, věrností a bezstarostnou povahou. Ale kde se tyto vlastnosti vzaly? A jak věrný je tento psík?

Buddhističtí mniši je chovali jako domácí mazlíčky

Nejstarší záznamy o mopsech pocházejí z Číny, kde byli mopsi domácími mazlíčky v tibetských buddhistických klášterech, píše web akc.org. Víme, že mopsové existují nejméně od roku 400 př. n. l., což z nich činí jedno z nejstarších psích plemen.

Jejich vrásky na obličeji jsou odznakem cti

Mopsové mají vrásčité obličeje, protože čínští chovatelé je tak záměrně vyšlechtili. Jejich cílem bylo vlastně vytvořit na čele psů vzor vrásek, který připomínal čínský znak pro prince.

Jejich jméno pravděpodobně pochází z výrazu jejich obličeje

Nejoblíbenější teorie o názvu plemene je, že pochází od opic marmošek, které byly známé také jako mopslíci. Kosmani byly na počátku 17. století oblíbenými domácími mazlíčky a jejich obličeje vypadají velmi podobně jako obličeje mopslíků.

Jeden mops zachránil svému královskému pánovi život

První princ Vilém Oranžský vedl v roce 1500 Nizozemce v úspěšném povstání proti Španělům. V roce 1572 se španělští vojáci pokusili Viléma v Hermingny zavraždit, ale Vilémův mopslík Pompey pokus zmařil. Atentátníci se pokusili vplížit do stanu prince Viléma, ale Pompey je uslyšel a začal štěkat. Díky Pompeyovu hrdinství se mops stal oficiálním plemenem Oranžského rodu.

Napoleonova žena měla divokého mopse

Napoleonova manželka Josefína měla věrného a ochranitelského domácího mazlíčka mopse jménem Fortune. Když byla Josefína během hrůzovlády ve vězení, ještě než se s Napoleonem vzali, nosila Fortune Josefíninu prvnímu manželovi vzkazy z vězení. Fortune se nejvíce proslavila tím, že o svatební noci pokousala Napoleona poté, co Josefína odmítla vykázat svého milovaného psa z manželského lože.

Mnoho slavných lidí vlastnilo mopse

Mopsy si oblíbili královští psi, historické osobnosti i novodobé celebrity. Královna Viktorie milovala mopslíky. Harriet Beecher Stoweová, autorka Chaloupky strýčka Toma, měla dva mopsy jménem Punch a Missy. Heavy metalový zpěvák Rob Zombie měl mopse jménem Dracula a slavný italský návrhář Valentino měl mopse jménem Oliver, po kterém pojmenoval jednu ze svých oděvních řad. Mezi další celebrity vlastnící mopse patří Gerard Butler, Jessica Alba, Hugh Laurie, Tori Spellingová a Paris Hiltonová.

Mopsové byli symbolem svobodných zednářů

Poté, co katolická církev zakázala katolíkům stát se svobodnými zednáři, rozhodla se skupina katolíků v roce 1740 založit tajný zednářský spolek nazvaný Řád mopslíků. Za svůj symbol si zvolili mopse, protože mopsi jsou věrní a důvěryhodní. Abyste byli do řádu zasvěceni, museli jste nosit psí obojek a škrábat se u dveří.

Nejsou příbuzní buldoků

Mopsům se někdy říká „holandští buldoci“, ale to je trochu chybné označení. Testy DNA prokázaly, že buldočci a mopsíci ve skutečnosti nejsou příbuzní. Mops má sice stejný zavalitý tvar, plochý obličej a vrásky jako buldok, ale mops má společný původ s pekinézským psem, nikoli s buldokem.

Zdroj: akc.org