Chystáte se pořídit morče? Na co byste si měli dát pozor

Přidat na Seznam.cz

Morčata jsou skvělá domácí zvířata. Jsou to roztomilé kuličky načechrané srsti, které je zábavné pozorovat a je zábavné si s nimi hrát a pečovat o ně. Při výběru morčete k adopci je třeba se zaměřit na několik věcí, které vám pomohou určit, zda je zvíře zdravé.

Dobré fyzické vlastnosti

Podívejte se na celkovou tělesnou kondici morčete. Morče by nemělo být ani tlusté, ani vyhublé, bez otoků, boulí nebo hrbolů, radí TheSprucePets.
Srst morčete by měla být dobře upravená a bez holých míst. Vyhněte se morčatům s lysinami nebo červenými skvrnami na kůži. Zkontrolujte také, zda není znečištěná kolem zadní části těla, protože to může znamenat problém s průjmem.
Oči, nos a uši by měly být čisté a bez výtoku. Zkontrolujte srst kolem očí a nosu, zda nejeví známky vlhkosti, skvrn nebo krust. Zkuste se podívat také na zuby. Neměly by být přerostlé a měly by být dobře srovnané. Zkontrolujte také, zda není srst na bradě mokrá nebo zplstnatělá.
Sledujte, jak morče dýchá. Mělo by být klidné a nenamáhavé, bez sípavých, cvakavých nebo bublavých zvuků.

Temperament

Morčata by měla být bystrá a zvědavá a nikdy ne letargická. Chcete aktivní a čilé morče. Pozorujte morče tak dlouho, jak potřebujete, aby se pohybovalo. Nemělo by vykazovat žádné známky kulhání, ztuhlosti nebo neochoty k pohybu.
Pozorujte, jak morče reaguje na lidi. Mnohá z nich bývají zpočátku plachá, což je v situaci v obchodě se zvířaty, u chovatele nebo v útulku pochopitelné. V ideálním případě se snažte vybrat morče, které je relativně klidné, když se k němu někdo přiblíží, a kterému relativně nevadí, když se s ním manipuluje.

Morčata, která si můžete přivézt domů

  • Pokud některé z morčat ve stejné kleci, útulku, u chovatele nebo v obchodě vypadá nemocně, odolejte pokušení adoptovat si je z tohoto místa. Pokud se jedná o nakažlivou nemoc, vaše morče může být další na řadě a může vás čekat zlomené srdce.
  • Ujistěte se, že tam, kde si morče pořídíte, chovají samce a samice odděleně. Pokud je tam neoddělují nebo se zdá, že si nejsou jisti pohlavím morčat, jděte jinam. Nejlepší je vyhnout se možnosti překvapivého vrhu poté, co se vrátíte domů.
  • Nepořizujte si morče mladší šesti týdnů. Samičky morčat by měly zůstat s matkou alespoň do čtyř týdnů věku. Po odloučení matky chcete přidat několik týdnů, abyste se ujistili, že selátko může prospívat samo.

Zdroj: thesprucepets.com