Čím krmit kachny a labutě? Rohlíky si nechte na strouhanku

Přidat na Seznam.cz

Proč o Vánocích jen sedět u televize, když můžeme jít na procházku k rybníku krmit kachny a labutě. Tak šup, rohlíky do sáčku a jde se… Takový výlet je oblíbenou zábavou mnoha rodin, málokdo ale ví, že pečivo vodním ptákům škodí. Tak ty rohlíky zase vysypte a přečtěte si, čím bezpečně krmit kachny a labutě.

Možná si teď říkáte, že jeden rozdrobený rohlík přece nemůže tak moc škodit. Máte pravdu. Jenže když podobný nápad dostane dvacet rodin, počítají se ty rohlíky už na kilogramy. A to je problém.

Kachnám i labutím rohlíky chutnají, o tom žádná, dokonce jsou pro ně snadným zdrojem rychlé energie. Jenže si jimi zaplácnou žaludek a s pocitem sytosti už se nenamáhají shánět si jinou, přirozenou potravu, která by jim dodala potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky důležité pro jejich zdravý růst.

Pečivo je zvlášť nebezpečné pro mláďata. Nedostatek živin ve stravě má za následek deformaci kostí a kloubů, takže takto postižené malé kachny a labutě třeba nikdy nebudou moci létat.

Pomoct, ne nevědomky uškodit

Vodní ptactvo je vhodné přikrmovat pouze v zimním období, když je silný mráz, jinak se o sebe dokáže postarat samo.

Dobrým krmením z domácích zdrojů mohou být:

  • obiloviny (pšenice, žito, oves a vločky z nich)
  • hrášek a kukuřice (čerstvé, rozmražené)
  • salát a listová zelenina (nebo nakrájené listy kedlubny či květáku)
  • odřezky ze zeleniny (mrkev, petržel, celer)

Pokud chcete krmení dovést k dokonalosti, můžete kachnám a labutím nosit speciální granule pro vrubozobé ptáky, které obsahují mix všech potřebných živin.

Nenoste ptákům zbytky jídla ani nic sladkého, slaného, kořeněného či mastného. Uškodit jim mohou také zkažené a plesnivé potraviny.

Pokud je na místě příliš mnoho jídla, nepřihazujte další. Přinesené potraviny způsobují velký nárůst živin ve vodě, což vede ke znečištění a množení mikroorganismů, které mohou být pro ptáky nebezpečné.

Zdroj: Birdlife, Ekolist