Velký bílý žralok natočený u Cape Cod je až děsivě obrovský

Přidat na Seznam.cz

Rodina z Iowy dostala víc, než si přála. Kolem jejich lodi proplul žralok bílý. Záběry obrovského žraloka sdílela společnost, která vozí zákazníky na rybářské výlety. Na videu je vidět, jak se žralok krátce pohybuje pomalu pod hladinou vody u lodi, než zmizí z dohledu, píše Newsweek.

“Svatá prostoto!,” říká první důstojník lodi. “Ta věc je obrovská, kámo! To je tak 4,5 m! No to mě podrž. Ta věc je obrovská.” Přestože k setkání se žralokem dochází na těchto lodních výletech velmi často, v letošní sezóně se jedná o první setkání. V oblasti byl zaznamenán nárůst takzvaných “kousnutí bójí”, kdy si žralok splete humří bóji s potravou.

Dokonce jeden z predátorů byl spatřen, jak požírá tuleně. Objevily se také zprávy o dvou mrtvých bílých žralocích spatřených na plážích Cape Cod. Zvířata se každoročně pohybují nahoru a dolů po Severní Americe. Na vině je změna teplot. V zimě žraloci cestují na jih k Mexickému zálivu a v létě na sever do oblastí bohatých na potravu poblíž Kanady.

Díky on-line sledování oceánů může kdokoli pozorovat určité označené žraloky při jejich každoroční migraci a získat tak informace o jejich chování. Lokalizační zařízení připevněná na zvířatech vysílají signál, kdykoli žraloci vyrazí na cestu, i když někdy může mezi těmito signály uplynout i několik dní.

Velký bílý žralok, známý také pod jednoduchým názvem žralok bílý, je největší dravou rybou na světě. Podle Světového fondu na ochranu přírody může dorůstat délky 5 až 6,4 metrů a dosahovat hmotnosti 520 až 770 kilogramů.

Mezinárodní soubor žraločích útoků Floridského muzea uvádí, že tento druh má na svědomí více potvrzených nevyprovokovaných útoků po celém světě než jakýkoli jiný druh žraloka – i když muzeum dodává, že čísla mohou být zkreslena tím, že tento druh je snadno identifikovatelný.

Zdroj: newsweek.com, facebook.com