Toto jsou způsoby, jak udržet velké plemeno psa zdravé a šťastné

Přidat na Seznam.cz

Velcí psi jsou mimořádně milí a přítulní. Vzhledem ke své velikosti však mají také jedinečné potřeby. Velká a obří plemena, jako jsou němečtí ovčáci a německé dogy, se od svých menších kolegů liší v tom, co by měla jíst, jak by měla cvičit a co je ve štěněcím věku nejdůležitější.

Krmte psa správným krmivem

Všichni psi musí jíst krmivo složené pro jejich tělo a nutriční potřeby, připomíná web DailyPaws. Psi velkých plemen by neměli jíst jen tak nějaké krmivo, ale potřebují krmivo speciálně vyrobené pro velká nebo obří plemena, které obsahuje další živiny podporující zdravý vývoj kloubů. Hlavní rozdíl je v poměru mikroživin vápníku a fosforu. Pokud není tento poměr přísně kontrolován, může dojít k dlouhodobému poškození kloubů.

Vyhněte se intenzivnímu cvičení

Množství pohybu, které psi potřebují, se liší podle typu plemene. Někteří, jako například labradorští retrívři, jsou energičtější, zatímco jiní, jako například mastifové, rádi lenoší. Protože však velcí psi mají zranitelné klouby, dbejte při cvičení svého psa několika opatření. Během štěněčího věku vynechejte dlouhé nebo intenzivní procházky.

Nechte psa po jídle vychladnout

Nadýmání je nebezpečný zdravotní stav, ke kterému jsou náchylní zejména velcí psi. Dochází k němu, když se žaludek naplní vzduchem, potravou nebo vodou a zvětší se natolik, že tlačí na plíce a ztěžuje dýchání. Zužují se také otvory do a ze žaludku, což brání úniku obsahu. V závažných případech se žaludek skutečně přetočí sám na sebe a přeruší krevní oběh do hlavních orgánů.
Snižte riziko vzniku nadýmání u svého štěněte pomocí několika jednoduchých rad. Za prvé, nenechávejte svého velkého psa běhat nebo cvičit krátce po jídle. Také krmte svého psa vícekrát denně, nikoli jen jedním velkým jídlem. Pokud vaše štěně jí příliš rychle, zvažte použití misky pro pomalé krmení, abyste zabránili tomu, že váš pes bude hltat vzduch.

Udržujte zdravou hmotnost

Udržování zdravé hmotnosti je důležité pro psy všech velikostí, ale pro velká plemena je to obzvlášť důležité. Jejich velká těla přirozeně více zatěžují klouby, které se časem opotřebovávají. Další hmotnost zvyšuje tlak na klouby. Velká plemena se stávají seniory kolem šesti nebo sedmi let. Tehdy se u nich mohou začít projevovat příznaky stáří, například ztuhlost kloubů.

Dopřejte svému psovi dostatek prostoru

Velcí psi zabírají ve vašem srdci a ve vaší domácnosti obrovské množství místa. Soužití s velkým plemenem vyžaduje více prostoru pro vašeho psa i jeho věci. Například psí pelíšky a přepravky musí být mimořádně prostorné, aby se vaše štěně mohlo rozvalit. Velké pytle s krmivem potřebují více úložného prostoru a váš čtyřnohý přítel potřebuje prostor, aby se mohl proběhnout a vypustit páru.

Velká plemena psů jsou velmi zábavná a jsou skvělými chlupatými společníky, pokud budete mít na paměti tyto tipy. Čas, energie a peníze, které vložíte do péče o svého velkého srdečního přítele, se vám vrátí v podobě lásky v maximální velikosti.

Zdroj: dailypaws.com