Co je heterochromie u psů?

Přidat na Seznam.cz

Už jste někdy viděli psy se dvěma různými barvami očí? Říká se tomu heterochromie a některá plemena psů jsou k tomu náchylná. Je však heterochromie u psů problém?

Co znamená, když má pes dvoubarevné oči?

Jste hrdým majitelem psa se dvěma různými barvami očí? Možná si myslíte, že je to super cool, nebo super divné. A pravděpodobně je to obojí. Ale nebojte se, váš pes není sám, píše web Dogster. Existuje mnoho psích plemen, která jsou k tomuto stavu náchylná, a nazývá se heterochromie.

Ve skutečnosti se nevyskytuje pouze u psů, ale může se vyskytovat také u koček, koní a dokonce i u lidí. Je způsobena nedostatkem pigmentu – neboli melaninu – v jednom oku, což způsobuje jeho modrou barvu.

Jak psi získávají heterochromii?

Heterochromie je typicky dědičná a často se vyskytuje u vícebarevné srsti psů – jako je merle nebo dapple vzor – nebo dokonce u bílé srsti. Čím více bílého zbarvení má pes kolem hlavy, tím je pravděpodobnější, že má heterochromii.

Tento stav se však může objevit i v pozdějším věku – tzv. získaná heterochromie – v důsledku úrazu oka nebo zdravotního stavu psích očí.

Jaká plemena psů mají různě zbarvené oči?

Existuje mnoho různých plemen psů, která jsou náchylná k heterochromii. A je možné, že i některá čistokrevná plemena těchto plemen jsou k ní náchylnější kvůli nedostatku genetické rozmanitosti.

Patnáct psích plemen se sklonem k heterochromii:

Aljašský malamut
Američtí foxhoundi
Australští dobytkářští psi
Australští ovčáci
Bíglové
Border kolie
Catahoula leopardí psi
Čivavy
Jezevčíci
Dalmatini
Německé dogy (harlekýnový vzor srsti)
Pembroke Welsh Corgi
Shetlandští ovčáci
Sibiřští huskyové
Shih Tzu

Jsou psi s heterochromií dražší?

Ačkoli heterochromie nezpůsobuje žádné další výhody pro zdraví, chov nebo osobnost psa, jedinečný vzhled často znamená vyšší cenu. Někteří chovatelé si účtují vyšší cenu pouze z důvodu nabídky a poptávky.

Mějte na paměti, že heterochromie může být pro některá plemena psů diskvalifikujícím faktorem v psích soutěžích. Takže i když jste za tohoto psa zaplatili více, nezaručí vám to žádné ocenění na výstavě.

Existují negativní účinky heterochromie?

Většina psů s dědičnou heterochromií – což znamená, že se narodili s různě zbarvenýma očima – nebude mít žádné zdravotní problémy související s tímto stavem. I když si někteří lidé myslí, že to vede k problémům se sluchem a zrakem, psi s dědičnou heterochromií vidí a slyší v pořádku.

Pokud si však všimnete, že se oči vašeho psa v pozdějším věku změnily – a zejména pokud se vám zdá, že je nepříjemný nebo ho něco bolí – vezměte ho ihned k veterináři.

Mohlo k tomu dojít v důsledku nedávného poranění očí nebo základního zdravotního problému psa. A existuje několik zdravotních problémů – nesouvisejících s heterochromií – které mohou také způsobit změnu barvy očí. Mezi ně patří: šedý zákal, dysplazie sítnice, uveitida, dystrofie rohovky, glaukom, nedostatečně vyvinutý zrakový nerv nebo jaderná skleróza. Pokud se však vaše milé štěně narodilo s tímto jedinečným znakem, mělo by být zcela v pořádku a zdravé.

Zdroj: Dogster, Pixabay, Unsplash, Wikipedie