Co dělá ohrožené druhy jedinečnými? Podívejte se na pár zajímavostí
Spousta příběhů se zaměřuje na to, co dělá ohrožené druhy jedinečnými – jejich schopnost skákat, běhat, jíst a přežít v situacích, které nás fascinují. Kromě těchto výrazných schopností však mnoho ohrožených druhů vykazuje i velmi relativní chování. Zde jsou jen některé z nich
Mořské želvy a cestování
Jakmile se mláďata vylíhnou na moři, vydají se na dlouhou cestu, která může vést k tomu, že druhy jako želva kareta putují přes celý Atlantský oceán. Mořské želvy se na místo určení dostávají kombinací strategického plavání a pasivního unášení oceánskými proudy, říká worldwildlife.
Svět se potýká s nadměrným rybolovem na neudržitelné úrovni
Jedním z nejznepokojivějších faktů o ohrožených druzích je skutečnost, že nadměrný rybolov je kritickou hrozbou pro mořské ekosystémy a veškerý život, který v nich žije, nemluvě o lidech, jejichž živobytí na něm závisí. Podle OSN bylo v roce 2015 33 % mořských rybích populací loveno na neudržitelné úrovni. V důsledku celosvětové poptávky po rybolovu došlo v posledních čtyřech desetiletích k poklesu mořských druhů o 39 %, přičemž neudržitelné a často neregulované rybolovné praktiky měly za následek přibližně 38,5 milionu tun vedlejších úlovků, kdy jsou při lovu určitého druhu uloveni nežádoucí mořští živočichové, kteří jsou následně vyhozeni, ročně, říká earth.
Lední medvědi ve skutečnosti nejsou bílí
Lední medvědi mají ve skutečnosti černou kůži (podívejte se na jejich nosy), která je pokryta průhlednou srstí bez pigmentu. Každý jednotlivý chlup ledního medvěda rozptyluje a odráží viditelné světlo, takže lední medvědi vypadají bíle.
Fretky černonohé
Fretky černonohé, které jsou často označovány za hlasité, vydávají během svého dne řadu zvuků. Dorozumívají se štěbetáním, syčením, kňučením a dokonce i štěkáním. Ačkoli jsou většinou samotářské, s výjimkou období rozmnožování a při výchově mláďat, komunikují často a různými zvuky, oznamuje worldwildlife.
Zdroj: worldwildlife, earth, worldwildlife