Co to znamená, když stromům rostou vousy…?

Přidat na Seznam.cz

Příroda se probouzí a všichni se již nemohou dočkat jarních procházek venku. V lese se pak můžeme setkat s celou řadou zajímavých živých organismů. Na jeden velice zvláštní pak můžeme narazit na stromech.

„Krakonošovy vousy“

Někdy na stromech můžeme spatřit zelený chomáč, který by nám mohl zdánlivě připomínat vousy. Vousy to sice nejsou, zato je to provazovka srstnatá (Usnea hirta), která patří mezi lišejníky.

V minulém století u nás provazovky neměly zrovna na růžích ustláno: ničily je zejména kyselé deště a zajímavý lišejník téměř zmizel. Dnes je situace naštěstí o dost lepší.

Léčivý lišejník

Může nás trochu překvapit, že provazovka je léčivá. Můžeme z ní udělat třeba čaj, lišejník má pak blahodárné účinky na dýchací cesty nebo na žaludeční potíže. Více k léčebným účinkům provazovka naleznete zde.

Nicméně pozor! V Čechách jde dle IUCN o kritický ohrožený druh.

Ani houba, ani rostlina

Na závěr je ještě zajímavé si připomenout, co to vlastně lišejník je. Není to totiž ani houba, ale ani rostlina. jsou to tzv. podvojné organismy, symbiotické organismy, které jsou tvořeny vlákny hub a buňkami hub a sinic či řas. Je to s nimi tedy dosti složité…

Zdroj: dalib.cz, bylinkyprovsechny.cz, prirodaceska.cz