Základy krmení štěňat: Máme pro vás časový plán!

Přidat na Seznam.cz

Celoživotní zdraví a štěstí vašeho štěněte začíná u vás, a proto to udělejte to správně hned od začátku. Máme pro vás informace o tom, jak stravovací návyky nasměrují vaše štěně na správnou a zdravou cestu.

Časový plán prvního roku krmení

6-12 týdnů
V tomto období by štěňata měla být výhradně krmena krmivem pro štěňata, což je strava speciálně sestavená tak, aby splňovala nutriční potřeby pro normální vývoj, připomíná web Akc. Krmení krmivem pro dospělé štěňata ochuzuje o důležité živiny. Čtyři krmení denně obvykle postačují k uspokojení nutričních potřeb. Velká plemena by měla být krmena suchým krmivem do 9 nebo 10 týdnů, malí psi do 12 nebo 13 týdnů.


3-6 měsíců
V tomto období snižte počet krmení ze čtyř na tři denně. Do 12 týdnů by mělo štěně ztratit bříško a baculatost. Pokud je v tomto věku stále baculaté, podávejte mu i nadále porce velikosti štěněte, dokud nedosáhne tělesné zralosti.


6-12 měsíců
Začněte krmit dvakrát denně. Kastrace nebo sterilizace mírně snižuje energetické nároky, proto po zákroku přejděte z krmiva bohatého na živiny pro štěňata na krmivo pro dospělé. Malá plemena mohou přejít na krmivo v 7 až 9 měsících, větší plemena ve 12, 13 nebo dokonce 14 měsících.

Kolik krmiva mám štěněti dávat?

Velikost porce by měla určovat tělesná kondice, nikoliv množství snědeného jídla nebo množství, které zůstalo v misce. Velikost porcí závisí na individuálním metabolismu a tělesném typu a nutriční požadavky se u jednotlivých psů liší. Pokud vaše štěně občas vynechá jídlo nebo si z jídla vybírá, nedělejte si starosti. Může to znamenat, že je připraveno vyřadit krmení nebo že jste mu ho dali příliš mnoho, v takovém případě jednoduše snižte podávané množství.

Jak často mám štěně krmit?

Štěňata zpočátku mnoho malých dávek krmiva denně, které je přizpůsobeno jejich speciálním výživovým požadavkům. Většina psů, ale ne všichni, jídlo rychle dojí. Abyste odradili štěňata od vybíravých návyků, krmte je v pravidelnou dobu v pravidelném množství a nenechávejte jídlo v misce ležet déle než 10 až 20 minut.

Suché krmivo, mokré krmivo nebo obojí?

Konzervy
Konzervy jsou nejdražší a psům často nejvíce chutnají. Dávejte si však pozor na tvrzení, že se jedná o krmivo s veškerým masem. Váš pes by měl mít kompletní, vyváženou stravu, aby splňoval nutriční požadavky. Samotné maso to nemusí splňovat.

Polosuché krmivo
Polomáčené krmivo je k dostání v jednoporcových baleních. Obvykle je vyrobeno tak, aby vypadalo jako hamburger nebo salám.

Suché granule
Suché krmivo lze podávat přesně tak, jak je vybaleno ze sáčku. Někteří majitelé psů tvrdí, že tvrdé granule mají výhodu v oblasti ústní hygieny, protože vzniklé tření pomáhá udržovat zdravé dásně a zuby.

Zdroj: akc.org