Čokoládová žabka jako z Harryho Pottera! V Peru byl objeven nový druh žáby

Přidat na Seznam.cz

Pamatujete si na živé čokoládové žabky ze série Harryho Pottera? Vědci nedávno našli nový druh žáby, který vypadá přesně jako ten, který ve svých knihách popisuje spisovatelka J.K.Rowling.

Opravdová čokoládová žabka

Vědci v Peru objevili a popsali nový druh žáby, která žije v dolním povodí řeky Putumayo v peruánském Loretu. Žába z rodu Synapturanus má horní průduch čenichu dlouhý 17,9 mm, robustní tělo a hlavu, která je více široká než dlouhá, píše web ReptilesMagazine. Má malé oči a hladkou kůži a je čokoládově hnědě zbarvená, se skořicově hnědým hrdlem a roztroušenými světle oranžovými nebo žlutými tečkami na některých místech těla.

„Tyto žáby je opravdu těžké najít, a právě kvůli tomu o nich tolik nevíme,“ uvedla Michelle Thompson, spoluautorka studie popisující tuto žábu a výzkumná pracovnice Keller Science Action Center. „Je to příklad skryté rozmanitosti Amazonie a je důležité ji zdokumentovat, abychom pochopili, jak důležité je fungování ekosystému.“

Mikrožába žijící pod kořeny stromů

Bylo zjištěno, že žába Synapturanus danta sp. nov. neboli tapíří žába žije pod kořeny stromů a keřů Clusia spa. Exempláře zachycené pro účely identifikace byly odchyceny v noci v ekosystémech amazonských rašelinišť.

Žába byla objevena v rašelinných ekosystémech a její tělo je uzpůsobeno k hrabání. Je téměř mikroskopická, a právě kvůli její velikosti je tento druh obtížné objevit.

„Žáby tohoto rodu jsou rozšířeny po celé Amazonii, ale protože žijí pod zemí a nemohou se hrabáním dostat příliš daleko, jsou areály rozšíření jednotlivých druhů poměrně malé,“ uvedl Germán Chávez, první autor studie a vědecký pracovník peruánského Instituto Peruano de Herpetología. „Vzhledem k tomu, že jsme tento nový druh našli v amazonských rašeliništích, nebylo by divné, kdyby byl omezen na toto prostředí. Zdá se, že tvar těla a celkový vzhled je přizpůsoben spíše měkké půdě rašelinišť.“

Vědci určili, že se jedná o nový druh žáby a to na základě jejího zvuku a analýzy DNA.

Zdroj: reptilesmagazine.com