Přivést mamuty zpět k životu? Jde to, a možná se jich brzy dočkáme
Mamuti jsou jedni z nejznámějších pravěkých zvířat, která kdy po naší zemi chodila. Vědci se je dnes snaží přivést zpět – je to ale vůbec možné? A jak to chtějí udělat?
Mamuti a lidé
Mamuti zde žili tisíce let, jejich vymření je ale pravděpodobně způsobeno člověkem. Stáda, která čítala někdy i tisíce členů, se rychle rozpadala a zmenšovala, a to především kvůli nadměrnému lovu. Poslední mamuti pak vymřeli kolem roku 1650 př. n. l., kdy zmizeli i poslední přeživší.

Sloni jako chybějící článek
Z mamutů se později vyvinuli dnešní sloni. Zajímavé ale je, že se ze zvířete specializovaného na mráz vyvinulo zvíře, které žije v extrémně vysokých teplotách. Z malých uší se tak staly obrovské vějíře, zvíře přišlo o silnou tukovou vrstvu i hustou a dlouhou srst, a zkrátily se i kly. A právě takové zvíře má pomoci vědcům k tomu, aby byl opět oživen jeho předek.
Sloní mamut – mamutí slon
Díky získaným vzorkům DNA ze zachovalých pozůstatků mamutů jsou dnes vědci schopni přivést je opět zpět. Potřebují k tomu ale blízkého příbuzného, který by moderním mamutům „dělal mámu“. Tím jsou právě sloni, jejichž DNA má vyplnit prázdné místo. Jelikož ale ani věda nemůže vědět, jaké zvíře by se vlastně narodilo, zůstává otázkou, zda jsou zde pro zvíře vhodné podmínky.

Ačkoliv jsou sloni a mamuti blízce příbuzní, obě zvířata žila ve zcela jiných podmínkách s naprosto odlišnou výbavou. Dá se tedy říci, že mamuti by se trápili v Africe a sloni zase na severu. Kam by tedy patřilo zvíře, které by vzniklo jejich zkřížením?
Co si myslíte vy? Je dobrý nápad oživovat už vymřelá zvířata?
zdroj: stoplusjednicka, euronews, npr