Delfín je proti tomuto zvířeni jen malá rybička! Podívejte se

Přidat na Seznam.cz

Delfíni jsou jedni z nejoblíbenějších podmořských savců. Oproti této velrybě je ale jen malou rybičkou. Podívejte se na Plejtváka obrovského!

Delfíni

Tito kytovci se každých pár vteřin vynoří nad hladinu, aby se nadechli, přičemž dokáží vyskočit až 5 metrů do výšky. Samotný delfín měří od 2 do 4 metrů, a může vážit 150–650 kg. Žijí v rodinném hejnu, které může čítat až několik sotvek jedinců. Tito živočichové také patří mezi nejinteligentnější tvory vůbec.

Plejtvák obrovský

Proti delfínůn je tato velryba opravdu tank. Na délku může měřit až 30 metrů, vážit může až neuvěřitelných 190 tun. Žijí téměř v každém moři a oceánu, s výjimkou Severního ledového moře, a to převážně osamoceně. Ač se jedná o vůbec největšího živočicha naší planety, který sežere až tři a půl tuny potravy denně, jeho výhradní potravou jsou drobní mořští korýši – naštěstí.

Věděli jste?

Věděli jste, že jen pouhý jazyk Plejtváka obrovského může vážit až dvě a půl tuny? Když je roztažen, dokáže zvednout vodu s potravou až o hmotnosti 90 tun. Díky své velikosti byl plejtvák dlouho mimo zájem lovců velryb. Na počátku 20. století se ale lodě vybavily harpunami, a tak se, během pouhých 100 let, populace plejtváků snížila, až se stali ohroženými. Některé státy jejich lov zakázaly, přesto je jejich lov v některých zemích stále povolen.

zdroj: mundo, worldwildlife, deník