Kočky v domácí vazbě a milionové pokuty. Odnaučí je to chytat ptáčky?

Přidat na Seznam.cz

Každý ví, že kočky mají rády ptáčky. Kontakt s nimi je jim však nově dovolen jen při pozorování zpoza okenních tabulek. To není vtip, ale realita v německé obci Walldorfu, kde na příkaz příslušných orgánů budou muset domácí kočky zůstat až do konce srpna doma, napsal web Lastamapa.

Domácí vězení kočkovitých šelem má sloužit k ochraně hnízd skřivanů chocholatých, ptáků, kteří jsou během sezóny hnízdění vážně ohroženi. Nařízení bude platit po tři roky. Od dubna do konce srpna nebudou smět kočky chodit ven, a pokud se jim podaří proklouznout vchodovými dveřmi a jít na procházku, hrozí majitelům pokuta více než 12 000 korun. A nejen to: pokud kočka domácí zabije jednoho ze šesti skřivanů chocholatých, kteří v současnosti ve Walldorfu žijí, majitel může dostat pokutu ve výši až milion a čtvrt.

„Přežití druhu závisí na přežití každého jednotlivého mláděte,“ vyjádřil se okresní úřad, který radikální nařízení podpořil. Každý zachráněný pták je důležitý. Ne všichni samozřejmě souhlasí s tím, že mají být domácí kočky celé měsíce pod zámkem, a nespokojenost se již projevila: místní sdružení na ochranu zvířat oznámilo, že se proti nařízení bude bránit právní cestou.

„Prosím, snažte se zachovat klid,“ vzkázal majitelům koček předseda sdružení a dodal: „Ujišťuji vás, že se snažíme tuto nepřiměřenou akci zastavit.“

Skřivan chocholatý patří v Německu k nejohroženějším druhům a mladí ptáci, kteří ještě neumějí létat, se často stávají oběťmi domácích koček, takže podle okresních úřadů, které mají na starosti ochranu zvířat, je „zamezení výskytu koček v ohrožené oblasti během celého hnízdního období vhodným a nezbytným opatřením“.

Zdroj: lastampa.it