Dopřáváte svému křečkovi rádi sýr? Pozor, aby mu neselhaly ledviny

Přidat na Seznam.cz

Sýr je odedávna spojován s hlodavci, na čemž mají velký podíl kreslené filmy. Opravdu hlodavci milují sýr? Křečci jsou hlodavci, kteří si rádi pochutnávají na různých pochutinách a pamlscích, mezi něž často patří i sýr. Je však sýr pro křečky zdravý?

Je sýr vhodný pro křečky?

Sýr může být pro křečky v malém množství bezpečný, ale není nezbytnou součástí jejich stravy.
Křečci jsou totiž všežravci, kteří si mohou pochutnat na různých potravinách. Ve volné přírodě se křečci živí spíše semeny, obilím, travinami a příležitostně hmyzem. Naštěstí je k dispozici kompletní a vyvážená komerční strava, která křečkům v zájmovém chovu zajistí vše, co potřebují, píše web TheSprucePets.

Krmivo pro křečky se obvykle dodává ve formě granulí nebo směsí a obvykle obsahuje obiloviny, semena, vitamíny a minerální látky. Obecně platí, že křečci by měli jíst alespoň 50 % komerčního krmiva pro křečky, jako jsou granule, a až 50 % syrové zeleniny, aby zůstali zdraví. Křečkům vyhovuje mnoho druhů čerstvé syrové zeleniny, například kapusta, špenát, pampelišková zelenina a brokolice.

Ve stravě nevyžadují žádné mléčné výrobky, takže křečkům není technicky nutné nikdy nabízet sýr.

Nežádoucí účinky krmení křečků sýrem

Sýr není pro křečky toxický. Příliš mnoho sýra však může vést ke zdravotním problémům. Někteří křečci snášejí sýr a další mléčné výrobky dobře, ale u jiných se vyskytuje intolerance laktózy. U křečků se po konzumaci sýra nebo jiných mléčných výrobků může objevit zvracení nebo průjem.

Pokud si nejste jisti, zda váš křeček sýr snáší, začněte s malým množstvím sýra a sledujte, jak ho křeček snáší. Pokud se neobjeví průjem nebo zvracení, postupně přejděte na množství sýra o velikosti hrášku.
Pokud se křečkům podává příliš mnoho sýra, může se u nich objevit nadváha, zejména pokud má sýr vysoký obsah tuku.

Co dělat, když má váš křeček příliš mnoho sýra?

Chyby se stávají a může se stát, že váš křeček sní více sýra než je zdrávo. Jednou nebo dvakrát přejídání sýrem křečkovi pravděpodobně neublíží, ale vždy je důležité sledovat, jak křeček na sýr bude reagovat. Mezi nežádoucí příznaky patří zvracení, průjem a ztráta chuti k jídlu. Pokud máte obavy o zdraví svého křečka, určitě se obraťte na exotického veterináře, který vám poradí.

Zdroj: thesprucepets.com