Farmář dal kravám brýle pro virtuální realitu, aby si myslely, že jsou venku, a produkovaly více mléka

Přidat na Seznam.cz

Farmář vybavil své krávy brýlemi pro virtuální realitu, aby si myslely, že jsou venku na letních pastvinách, píše deník DailyMail.

Farmář jménem Izzet Kocak vyzkoušel tento nápad na svých dvou zvířatech poté, co studie ukázala, že krávy jsou díky příjemným scénám spokojenější a produkují více mléka. Sdělil, že tato metoda přinesla dobré výsledky a produkce se zvýšila z 22 litrů na 27 litrů denně.

„Dívají se na zelenou pastvinu a to je emocionálně povzbuzuje. Jsou méně vystresované,“ řekl chovatel skotu z tureckého města Aksaraye.

Náhlavní soupravy byly vyvinuty ve spolupráci s veterináři a poprvé testovány na farmě v Moskvě. Farmáři spolupracovali s vývojáři, veterináři a konzultanty na farmě Krasnogorsk nedaleko Moskvy, aby dobytku přenesli simulaci letního pole. Podle ministerstva zemědělství a potravinářství v Moskvě studie odhalila snížení úzkosti a zlepšení celkové emocionální nálady stáda.

IT specialisté v softwaru upravili barevnou paletu tak, aby lépe vyhovovala jedinečnému zraku zvířat. Krávy sice nejsou barvoslepé, ale nevidí červenou ani zelenou barvu a vnímají pouze matné odstíny žluté a modré.

Ministerstvo zemědělství se odvolává na výsledky nizozemského a skotského výzkumu, podle nichž „podmínky prostředí mají významný vliv na zdraví krav a v důsledku toho na kvalitu a množství produkovaného mléka“.

Farmář, který již dříve pouštěl svým 180 zvířatům klasickou hudbu, aby je uvolnil, dodal, že plánuje zakoupit dalších deset zařízení.

Zdroj: dailymail.co.uk