Drzé hyeny si chtěly ukousnout moc velké sousto, na nosorožce ale byly krátké

Přidat na Seznam.cz

Hyeny nemají nejlepší pověst. Snad za to může jejich vzhled a děsivý „smích“ v kombinaci se zvykem přiživit se na cizí kořisti. Jejich zarputilost z nich činí jedny z nejúspěšnějších lovců, v tomto případě se ale přepočítaly. Pro nosorožce byly spíše otravným hmyzem než smrtelným nebezpečím.

Která šelma má nejsilnější stisk? Překvapivě je to nejspíš hyena. Její čelisti jsou jako svěrák, na zadních zubech dokáže vyvinout tlak až 4 500 newtonů. Na bílé žraloky či krokodýly to sice nestačí, lvy nebo medvědy ale hravě strčí do kapsy.

K silnému stisku hyeně napomáhá extrémně pevná stavba lebky, výhodné uspořádání zubů a mohutné žvýkací svaly. Díky tomu je schopna požírat kořist včetně kostí, které rozdrtí jako nic.

Hyena skvrnitá je potravní oportunista, mrchožrout i predátor zároveň. Pokud má možnost, neváhá hodovat na cizí kořisti, kterou obyčejně krade psům hyenovitým, gepardům a levhartům. Ve skupině se jí podaří odehnat od mršiny i lva, pokud jej nejméně trojnásobně přečíslí. Příležitost holt dělá zloděje.

Osamocena loví menší kořist jako zajíce, pozemní ptactvo či ryby. Ve skupině si troufne i na velké kopytnatce jako pakůň, zebra nebo antilopa, výjimečně zaútočí na mláďata členů velké africké pětky.

Ve srovnání s nosorožcem neobstojí

Aby se ale hyeny samostatně pokusily zdolat dospělého nosorožce v plné síle, to už chce pořádnou dávku sebevědomí a drzosti. Pojďme si tyhle dva nezvyklé protivníky srovnat.

Hyena měří asi 130 cm a váží všeho všudy 70 kg. Přestože se těmito parametry řadí už mezi ty větší šelmy, kam se hrabe na nosorožce.

Nosorožec je po slonovi druhým největším suchozemským živočichem. Měří až 4 metry a váží přes 2 tuny. Ačkoli se živí hlavně spásáním trávy, jejich roh a obrněné tělo budí respekt. Kromě ozbrojeného člověka si na nosorožce troufne málokdo, predátoři napadají především mláďata a raněné kusy.

Na videu vidíme čtyři hyeny, jak obklíčí osamoceného nosorožce a snaží se ho zatlačit do kouta. Vyhýbají se jeho nebezpečnému rohu a útočí zezadu. Kromě silných čelistí je jejich hlavní výhodou početní převaha a koordinovaný útok. Ani tak ale na velkého, obrněného nosorožce nestačily.

Zdroj: A-Z Animals