Dva gorilí samci si poměřují své síly. Tipněte si na vítěze

Přidat na Seznam.cz

V gorilím výběhu v Zoo Filadelfie to začalo pěkně vřít. To, co vypadá jako opravdový gorilí souboj, se ukáže být spíše sociální interakcí a navazováním vztahů mezi dvěma gorilami. I tak to ale chvílemi vypadá dost napínavě.

Společenský čas goril

Zatímco sledujeme interakci goril venku a pak uvnitř, máme možnost vyslechnout si také vysvětlení jednoho z průvodců, co se vlastně děje, uvádí A-Z-Animals. Vysvětluje, že se jedná o interakci mezi mládeneckými gorilími samci, která je popisována jako „chování při hře“. Tato interakce je v této zoo povolena několikrát týdně a je naprosto normální.

Průvodce také vysvětluje, že jakmile gorilí samec dosáhne pohlavní dospělosti, musí opustit svou sociální skupinu, aby neohrožoval autoritu dominantního samce.

Chování a strava goril

S gorilami sdílíme 98 procent DNA a každého, kdo někdy sledoval rvačky dospívajících chlapců, nepřekvapí to, co vidíme na tomto videu. Gorily jsou také inteligentní. Je známo, že se naučily znakovou řeč a používají nástroje.

Ve volné přírodě jsou gorily kriticky ohrožené, protože jejich životní prostředí je ohroženo lidskou činností. Jsou to velmi silní a mohutní tvorové se širokými rameny a silnými hrudníky. Na těchto záběrech můžeme také zahlédnout jejich ostré zuby. Ve skutečnosti jsou to převážně vegetariáni, ale gorila nížinná západní se živí hmyzem a to hlavně mravenci a termity.

Ve volné přírodě se gorily dožívají 20 až 40 let, ale v zajetí se jich mnoho dožívá delšího věku. Doufáme, že tento pár mladých samců bude mít dlouhý a šťastný život!

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube