Existují plemena koček, kterým modré oči zůstávají

Přidat na Seznam.cz

Všechna koťata se rodí s modrýma očima a většinou si přejeme, aby jim tato barva zůstala po celý život. S přibývajícími týdny se ale jejich barva začne měnit a zhruba kolem čtvrtého měsíce se jejich oči vybarví. Existují tu ale plemena, kterým modré oči zůstávají. A jaká plemena to jsou?

Proč mají koťata modré oči?

Barva kočičích očí závisí na melaninu, píše magazín PawTracks. A co to je? Melanin je pigment, který ovlivňuje barvu kůže, srsti a očí. V případě našich kočiček pomáhá určovat barvu jejich srsti a očí. Melanin vytvářejí melanocyty, což jsou speciální kožní buňky. Více melanocytů zvyšuje hladinu melaninu v očích kočky. To v praxi znamená, že kočky budou mít nakonec tmavší barvu očí, například okrovou.

A jaká plemena se nejčastěji rodí s modrýma očima?

Balinéská kočka

Balinéská kočka je plemeno, které bude mít vždy tmavě modré oči, píše magazín TheSprucePets. Dlouhá srst těchto nápadně krásných kočkovitých šelem vznikla v důsledku spontánní genetické mutace u čistokrevných siamských koček. Balijské kočky jsou také známé tím, že jsou inteligentní, zvídavé, hravé a milující a mohou být skvělými rodinnými mazlíčky.

Birman

Birmanka je další atraktivní plemeno koček s modrýma očima. Tato dlouhosrstá kočka se vyskytuje v šesti různých barvách, ale vždy má na tlapkách bílé rukavičky. Přesná historie plemene není známa, ale mohlo vzniknout poté, co byly ve Francii kříženy kočky dovezené z Barmy se siamskými kočkami. Birmanky jsou milé, hravé a milující. Ačkoli jsou hlasitým plemenem, jejich mňoukání není tak hlučné jako u jejich balijských a siamských příbuzných.

Himálajská kočka

Himálajská kočka vznikla křížením siamské a perské kočky. Oči těchto koček jsou vždy jasně modré a jejich srst, která se vyskytuje v různých odstínech, je dlouhá a hustá. Himálajky jsou obvykle neuvěřitelně mazlivé a hravé. Mohou však dělat neplechu, pokud se jim nedostává dostatečného obohacení a pozornosti.

Perská kočka

Peršanky jsou díky své hebké a hedvábné srsti a milé povaze jedním z nejoblíbenějších a nejrozpoznatelnějších kočičích plemen. Krom svých modrých očí jsou známé tím, že jsou nenáročné, klidné a milující. Často nejraději lenoší na klíně svého majitele, ale kvůli jejich srsti je připravit se na tu správnou a pravidelnou péči o ní.

Ragdoll

Těžko najdete pohodovější kočku, než je ragdoll. A je snadné nechat se těmito okouzlujícími kočkami a jejich velkýma modrýma očima okouzlit. Jejich přátelská a inteligentní povaha bývá často přirovnávána ke psům. Není nic neobvyklého, že za pamlsek toto plemeno udělá téměř cokoliv. Aby se tyto energické a společenské kočky nenudily, je důležité, aby si stále měli s čím hrát.

Siamská kočka

Oblíbená siamská kočka okouzluje milovníky koček po celém světě už desítky let. Pyšní se nejen modrýma očima, elegantní postavou, ale i společenskou povahu. Siamky jsou navíc také velmi chytré a zvídavé. Nemají ale rády, pokud je někdo ignoruje, což dovedou dát poměrně hlasitě najevo.

Zdroj: thesprucepets.com, pawtracks.com, Youtube