Losí maminka zachránila své dítě tím, že zahnala medvěda!

Přidat na Seznam.cz

Medvěd je možná silné a nebezpečné zvíře, ovšem matka chránící své dítě je ještě nebezpečnější. Podívejte se, jak losí maminka ochránila své dítě!

Video je ke zhlédnutí zde.

Losi

Losi jsou největší zvířata ze skupiny jelenovitých. Oproti samcům nemají samice paroží, to ale neznamená, že se nedokáží bránit. Dokáží běžet až 50km/h, a mají speciálně vyvinutá kopyta, která jim umožňují chodit i po velmi nestabilní a kluzké půdě.

Když jde o rozmnožování, nemají losí samci stádo plné samic, ale páří se postupně s každou zvlášť. Březost trvá asi 36 týdnů, přičemž samice rodí jedno, maximálně tři mláďata, která kojí po dobu čtyř měsíců. Samice pak tvoří s mláďaty malá stáda, samci ale žijí osamoceně a v době říje jsou velmi agresivní.

Medvědi

Medvědi patří mezi šelmy s nezatažitelnými drápy, jejich tlapy mají navíc takovou sílu, že mohou jedou ranou zabít zvíře. Ač to vypadá, že medvěd je poměrně tlusté, neohrabané a robustní zvíře, pravdou je, že jsou velmi mrštní. Kromě toho jsou medvědi nejen masožraví, ale všežraví, tedy nepohrdnou ani bobulemi. Příkladem může být například panda velká, která je takřka býložravá.

Nejlepší obrana je útok

Losí kopyta jsou nejen dobře přizpůsobena pro chůzi po nestabilním povrchu, jsou také účinnou zbraní. Kopyta jsou ostrá, což může protivníkovi snadno ublížit. Jejich nohy jsou navíc svalnaté, a tak je losí konputí také velmi nebezpečné. Jak můžete vidět ve videu, zjevně si to uvědomil i medvěd a raději odešel.

zdroj: savci, iucnredlist, radynacestu