Exotická zvířata v zajetí čeká lepší budoucnost

Přidat na Seznam.cz

Pořídit si exotického domácího mazlíčka je možná lákavé, ukázalo se ale, že většina majitelů o takových zvířatech nic neví. To vede k tomu, že zvířeti se nedostává dostatečné péče, nemá vhodné podmínky, a to může být vnímáno jako týrání. Svítá ale na lepší časy, taková zvířata možná čeká lepší budoucnost.

Chovatelé bez zkušeností

Vše je jednou poprvé, a proto je normální, že mnoho majitelů nemá žádné předešlé zkušenosti s chovem exotických zvířat. To může mít ale obrovské dopady na život zvířete, a proto se britská veterinární asociace rozhodla zasáhnout. Je sice hezké, že majitelé chtějí zvířeti pomoc, mnohdy mu můžou ale spíše uškodit.

Zvířata v zajetí trpí

Více než osm z deseti veterinářů má obavy ohledně životních podmínek exotických zvířat v zajetí. Zejména se jedná o opice, lemury, pumy, aligátory, hyeny, nebo zebry, píše The Guardian. Veterináři uvedli, že téměř 60 % zvířat, která viděli, nemělo splněno své základní potřeby.

Veterináři se spojují s organizacemi

Born Free, organizace zabývající se ochranou volně žijících zvířat, se s obavami o zvířata spojila s veterináři. Snaží se tak přimět vládu, aby nastavila určité podmínky pro chov exotických zvířat, a zároveň prověřila současné chovatele.

Společně se snaží o to, aby byl zpřísněn prodej těchto zvířat, a aby budoucí majitelé podstoupili speciální testy, na základě kterých by byl chov povolen, nebo zamítnut. Tím se má zabránit zejména tomu, aby se zvířata nelegálně dovážela a prodávala. Zároveň se tak prověří, zda má budoucí majitel nejen podmínky, ale také znalosti o exotickém zvířeti.

zdroj: theguardian, bornfree, bva