Gepard opakovaně útočí na dvojici hyen, která se přiblížila k jejímu vrhu mláďat

Přidat na Seznam.cz

Tato kočičí máma je ochotna čelit dvěma velkým predátorům, aby ochránila svá mláďata. A nemusí chránit jen jedno, ale všechna čtyři! Podívejte se, co se stane, níže.

Pozorování gepardů v Keni

Další video na YouTube nás zavede až do africké Keni.

Na začátku tohoto videa vidíme dvojici divokých hyen, které jsou v pozadí. A samici geparda, která je bedlivě pozoruje. A hyeny se ji snaží za každou cenu obejít. Teď se ale vraťme o kousek zpět. Video přetočíme, abychom viděli, co tato matka chrání.

Ve 31. sekundě vidíme tuto gepardí matku se čtyřmi mláďaty. Vidíme, že tato mláďata se více zajímají o své okolí a bláto, které mají pod nohama. U této matky však vidíme, jak se rozhlíží po potenciálním nebezpečí, o kterém ví, že může být nablízku. Její mláďata jsou příliš malá na to, aby pochopila, že v trávě číhají predátoři, kteří by se na ně při každé příležitosti vrhli a zabili je.

V tu chvíli se kolem potulují dvě velké hyeny. A tato gepardí matka se ujímá ochrany svých mláďat za každou cenu. Vrhne se na hyeny a je ochotna obětovat vlastní život, pokud to bude nutné.

Brzy začnou ustupovat, protože se nechtějí pouštět do boje s mámou. Místo toho se drží zpátky a krouží kolem. Čekají na jakoukoli slabou chvilku gepardí matky, kdy se budou moci vplížit a popadnout jedno nebo dvě mláďata.

Kolik gepardů žije v Africe?

Gepardi jsou zařazeni mezi „velkou devítku“, která se v Africe zabydluje. Velkou devítku tvoří gepard, žirafa, zebra, hroch, lev, slon, levhart, buvol africký a antilopa. Gepard (Acinonyx jubatus) z rodu Acinonyx se vyskytuje jak v Africe, tak v Asii. Odhaduje se, že mezi oběma zeměmi je jejich populace 8 500 jedinců. A z tohoto počtu jich podle odhadů nadace African Wildlife Foundation zůstává ve volné přírodě 6 674.

Zdroj: AZAnimals