Gigant z Labe: Největší ryba ulovená v českých zemích měřila 3 metry

Přidat na Seznam.cz

O rybích monstrech žijících v mořích nebo velkých světových řekách tu už pár článků máme. Proč se ale pořád rozhlížet za hranicemi, když i česká rybí říše má co nabídnout. Přemýšleli jste někdy nad tím, jakou největší rybu se kdy podařilo ulovit v českých zemích?

Největší rybu ulovenou v českých zemích vytáhli rybáři z Labe poblíž Litoměřic. Na délku měřila 3 metry a na šířku 1 metr. Držitelem tohoto rekordu překvapivě není sumec, ale jeseter velký.

Jeseter je se svým protáhlým rypcem a pěti řadami kostěných štítků nezaměnitelný. Průměrně měří 1 až 2 metry, může ale dorůstat až ke 4 metrům. Po vyze velké je tak druhou největší evropskou rybou.

Je vůbec možné, aby se v regulovaných českých řekách ukrývala ryba tak obřích rozměrů? Máte pravdu, to by dost dobře nešlo. Však je tenhle rekord taky pěkně starý. Pochází z roku 1577. Protože i na tehdejší dobu to byl kapitální úlovek hodný údivu, poslali litoměřičtí jesetera darem císaři Rudolfu II.

Jeseter velký v minulosti žil v mělkých pobřežních mořích kolem celé Evropy. Jako tažná ryba podnikal každý rok dlouhou cestu proti proudu řek až k trdlištím, kde se vytíral. Na naše území se dostával po Labi ze Severního moře. Ve výjimečných případech prý pronikl po Vltavě až k Praze.

Dnes je jeseter kriticky ohrožený, v českých zemích dokonce od roku 1917 klasifikován jako vyhynulý. Jednou z příčin poklesu stavů je nadměrný rybolov v 19. století, kdy byl vyhledávanou pochoutkou na stolech lepší společnosti pravý kaviár z jeseteřích jiker. Na dolním Labi se prý tehdy vylovilo až 4 000 jeseterů ročně. To vedlo na počátku 20. století ke zhroucení celé populace. Poslední jeseter byl na českém území spatřen v roce 1933 u Ústí nad Labem.

Zdroj: Chytej, Litoměřický deník