Hejno šílených piraň se pustí do volavky

Přidat na Seznam.cz

Útok piraní je naprosto děsivý moment. Ryby, které se živí jen čerstvým masem, útočí jako šílené. Pojďme se podívat na zápas mezi hejnem piraní a nebohou volavkou.

Existuje několik druhů piraní; masožravé i mírumilovné, které se živí rostlinami. Masožravý druh pirani obecné žije v Jižní Americe, v líných spíše stojatých vodách velkých řek. Spolehlivě ji najdete v oblasti Amazonie.

Ostré zuby, mocný stisk a vypracované žvýkací svaly

Není divu, že piraně dokáží během chvilky z oběti nechat jen kostru.

Její tělo může vážit 3,5 kilo a měřit až 30 centimetrů. Jedná se tedy o docela velkou rybu.

Čím se výrazně odlišuje od ostatních ryb, jsou zuby. Ty jsou ostré a protilehle zapadající, proto dokážou z oběti lehce vytrhávat maso po větších kusech. Navíc když jí nějaký zub vypadne, tak za čas vyroste nový, podobně jako u žraloka. Mocný stisk čelistí má lepší než podobně velký aligátor. Žvýkací svaly jsou tak vypracované, že váží až 2 % z celkové váhy ryby.

Jak loví? Zběsile!

Piraňa často útočí v hejnu. Je to proto, že se cítí bezpečněji a mají větší šanci ulovit pořádnou oběť. Loví vodní ptáky, kapybary a výjimečně si troufnou i na člověka. Živí se jen čerstvým masem, které polykají vcelku. Způsob lovu je velmi zběsilý, protože kdo zaváhá, nežere. Jako první se hejno zaměří na ploutve, aby se oběť nemohla hýbat. A poté trhají maso, až zbude jen kostra.

Zdroje: YouTube, Wikipedia, abc