Invazivní krev sající mihule se přemnožily ve Velkých jezerech

Přidat na Seznam.cz

Mihule mořské, červovité ryby s děsivými zuby, vstupují do období tření ve Velkých jezerech. Proto se nyní mohou objevit ve větším počtu než obvykle. Mihule mořské přirozeně žijí ve studených oceánských vodách kolem Kanady. Žijí parazitickým způsobem života, kdy se svými přísavkami přisávají na studenokrevné živočichy, jako jsou ryby a žraloci, a živí se jejich krví a dalšími tělními tekutinami, píše Newsweek.

Mihule vylučují enzym, který zabraňuje srážení krve, podobně jako pijavice. V Atlantském oceánu jsou jejich hostitelé často dostatečně velcí, aby je parazitování mihulí nezabilo. V jezerech pak jsou touto formou parazitování usmrcovány menší ryby. Zřídka se mihule živí i teplokrevnými tvory, jako jsou lidé nebo psi, takže i když pro nás a naše domácí zvířata nepředstavují přímé nebezpečí, mají velký ekonomický dopad.

Přestože jsou ve Velkých jezerech obrovským škůdcem a mají na svědomí milionové – ne-li miliardové – škody na komerčním rybolovu a ekosystému Velkých jezer, v Atlantském oceánu, kde se vyvinuly společně s hostitelskými rybami, škůdce nepředstavují. Ve skutečnosti jsou důležitým zdrojem potravy pro jiné ryby, ptáky a mořské savce.

Problémem je, že mihule se živí velkým množstvím ryb, včetně jezerních pstruhů a cejnů, které rybáři loví pro naši spotřebu. V období tření se početnost mihulí může enormně zvýšit, každá samice naklade 50 000 až 120 000 jiker. Obvykle se třou v řekách, přičemž jikry jsou kladeny proti proudu a larvy plavou po proudu, než se na zhruba čtyři roky usadí v bahně říčního dna. Tam metamorfují do dospělé parazitické formy. Během tření se naštěstí trávicí systém mihulí zpomaluje.

Jakmile se dostanou do fáze tření, mají na mysli pouze jedinou věc, a to najít partnera a úspěšně se vytřít. V potocích v blízkosti Velkých jezer bylo postaveno mnoho přehrad, aby se mihule přestaly třít. K tomu se do vody přidával lampricid, který neškodí ostatním rybám, ale zahubí přibližně 98 procent larev. Omezení během pandemie COVID-19 vedla k tomu, že týmy na hubení škůdců nemohly ošetřit lampricidem běžný počet toků, takže se mihule, které proklouzly sítem, šťastně dostanou do jezer jako dospělí jedinci.

V oblasti tak hrozí jejich přemnožení.

Zdroj: newsweek.com