Irský setr miluje rodinu. Je skvělý parťák i společník

Přidat na Seznam.cz

Irští setři mají vyvážený, elegantní, středně velký trup (někdy i větší) pokrytý hedvábnou červenou srstí, která roste dlouhá na uších, ocase a hrudi. Jejich pohledné, štíhlé hlavy mají dlouhé čenichy, mandlové oči, tmavé nosy a dlouhé, tenké uši. Mají elegantní krky, které se svažují k hlubokým hrudníkům a rovným hřbetům.

Jejich dlouhé, zúžené ocasy jsou obvykle neseny vodorovně. Všechny čtyři končetiny jsou štíhlé, ale svalnaté. Jejich červená srst může mít barvu od kaštanové po mahagonovou, s bílými skvrnami nebo bez nich. Celkově je irský setr směsicí vytříbené krásy a rustikální vitality. O tom a ještě více píše web Dogster.

Jak se s nimi žije

Když si domů přivedete irského setra, připravte se na to, že budete mít naprosto závratného spolubydlícího. Irští setři jsou plní energie a lásky a budou se chtít zapojit do všeho, co děláte. Milují čas strávený s rodinou, ať už doma nebo venku, a skvěle vycházejí s dětmi.

Irští setři si vytvářejí silné pouto se svými majiteli, ale jsou vlídní a přátelští téměř ke všem – včetně ostatních domácích zvířat. Kromě dobrého, zdravého štěkotu nemají žádné pevné “hlídací schopnosti”. Cizí lidi, kteří se u nich zastaví, nejspíš přimějí k dlouhé hře na aportování.

Irští setři, kteří byli vyšlechtěni pro lov v terénu, oplývají energií, rychlostí a vytrvalostí. Pokud běháte, běháte nebo jezdíte na kole, vezměte je s sebou. Irští setři budou klidní, šťastní a cvičitelní, pokud budou mít pro tuto bujnou energii odbyt.

Co byste měli vědět

Irští setři mají bouřlivou povahu, která se téměř podobá štěněčí – vlastnost, která může přetrvávat ještě dlouho po skončení štěněcích let. Ačkoli jsou irští setři vždy plní dobrých úmyslů a skvělé nálady, je pro ně výhodný pevný a pozitivní výcvik.

Tito psi milují velký dvůr, kde si mohou hrát, ale neradi zůstávají příliš dlouho sami. Šťastný irský setr je ten, kterému se dostává zdravé dávky pohybu a pozornosti.

Irští setři se mohou dožít až 15 let. Mezi běžné zdravotní problémy může patřit dysplazie kyčelních kloubů, kožní alergie, oční problémy a epilepsie. Dodržujte také kontrolu porcí, pokud jde o krmení: Irští setři jsou náchylní k nadýmání. Dobrým zvykem je krmit je menšími porcemi v průběhu dne.

Historie irského setra

Irští setři byli vyšlechtěni ze směsi irského teriéra, irského vodního španěla a anglického setra, aby se stali ideálním psem pro lov ptáků. Po stovky let byli řazeni do velké skupiny červenobílých setrů. Na počátku 19. století se stal obecně uznávaným typem irský setr s plnou červenou barvou, i když někteří z těchto červených psů stále nesli bílé skvrny. Díky instinktům skvělého lovce, kráse výstavního psa a vítězné povaze rodinného mazlíčka je irský setr jedním z nejoblíbenějších psů na světě.

Stručná data

Hmotnost: 25 – 34 kg
Výška: 61 – 71cm

Vlastnosti

Milující
Energický
Vysoce energetický
Pohledný
Rychlý
Odolný

Ideální společník

Rodiny
Aktivních seniorů
Běžců a turistů

Setři v ČR zde.

Zdroj: Dogster, Daisy Rain, YouTube