Jak dlouho žijí lvi: Nejstarší lvici bylo čtvrt století

Přidat na Seznam.cz

Lvi jsou majestátní vrcholoví predátoři, kteří se pohybují ve volné přírodě. Na délku jejich života mohou mít vliv například dostupnost potravy, přírodní hrozby a nemoci. I když mají postavení vrcholového predátora, stále existuje mnoho hrozeb, které vedou k tomu, že se ve volné přírodě dožívají kratšího věku, než by prožili v zajetí.

Lvi žijící ve volné přírodě

Lví samice se ve volné přírodě dožívají v průměru 15-16 let, zatímco samci 8-10 let v závislosti na přístupu k potravě a přirozeném prostředí, uvádí A-Z-Animals. Jakmile však lev dosáhne věku 10 let, začíná slábnout a není schopen se o sebe postarat jako doposud. I přes tyto problémy má lvice delší život než samec.

Stáří není luxus, který si většina těchto velkých koček dopřává v důsledku konfliktů s ostatními lvími samci o pozici alfa samce ve své smečce. Samci musí v dospělosti opustit smečku, ve které se narodili, ale boj o moc, kterou potřebují k prosperitě, vede k předčasné smrti.

Lvi, kteří dosáhnou věku 10 let a více, mohou být vyhnáni, protože nejsou schopni plnit úkoly, které od nich smečka potřebuje. Ostatní lví samci se mezi sebou utkají o vládu nad smečkou, než je poražený samec vyhnán.

Lvi žijící v zajetí

U lvů v zajetí může být průměrná délka života mnohem delší, protože nejsou vystaveni přirozeným hrozbám. Místo toho se o ně starají ošetřovatelé v zoologických zahradách, kteří jim poskytují zdravotní péči, potravu a další nezbytnosti.

Neexistují zde žádné výzvy k získání moci, které by mohly lví samce svrhnout, a žádná lvice nemusí lovit jejich potravu. Jedinou možnou příčinou smrti většiny lvů v zajetí je jejich stáří. Pokud je lvům poskytnuto správné prostředí, není neobvyklé, že jejich věk přesáhne 20 let.

Nejdelší délka života

Záznamy o nejdéle žijícím lvu nebo lvici jsou poněkud zmatené a naznačují, že existoval lev, který se v zajetí dožil 29 let. Zdá se však, že níže uvedená dvě zvířata jsou nejstaršími ze všech zaznamenaných lvů nebo lvic, a to díky péči, které se jim v zajetí dostávalo.

Arjun: 20 let

Zatímco většina lvů se při ideální péči dožívá jen asi 20 let, Arjun je nejstarším lvem, který kdy žil v zaznamenané historii. Žil v záchranném centru pro zvířata v Indii. Ve volné přírodě neprožil ani jeden den svého života, protože byl odchován v zajetí. Existuje mnoho svědectví o tom, kolik mu vlastně bylo let, když zemřel, podle nichž mu bylo 26 až 29 let, když 17. května 2018 zemřel. Příčinou jeho smrti bylo mnohočetné selhání orgánů, které bylo pravděpodobně způsobeno jeho vysokým věkem.

Zenda: 25 let

Na druhém místě je Zenda, která se před svou smrtí v zajetí dožila 25 let. Žila v zoologické zahradě ve Filadelfii ve Spojených státech. Tak dlouhý život je mnohem vyšší než u ostatních afrických lvů, protože jejich průměrná délka života ve volné přírodě je asi 10-14 let.

Narodila se v zoologické zahradě v Johannesburgu v Jihoafrické republice, kde žila až do roku 1993. Když byla převezena do Filadelfie, přišla s dalšími dvěma lvicemi a samcem v jedné smečce. V letech 2004 až 2006 byla Zenda na krátkou dobu převezena do Zoo Columbus, místo toho se rychle vrátila do svého domova v Zoo Philadelphia.

Zenda zemřela v zajetí v Zoo Philadelphia 29. prosince 2016. Její dlouholetá ošetřovatelka po dobu předchozích 24 let, Kay Buffamonte, uvedla, že Zenda byla uklidňujícím mírotvůrcem své smečky.  Jedinou známkou jejích zdravotních problémů byl náhlý nedostatek chuti k jídlu.

Ram: 16 let

Ačkoli je obtížné vystopovat všechny známé lvy ve volné přírodě, lev jménem Ram je zřejmě nejstarším lvem, který přežil ve volné přírodě, a zemřel ve věku 16 let. Pobýval v turistické zóně rezervace Gir, kde žil od roku 2009.

Ačkoli většina lvů si ve volné přírodě neudrží vládu nad svým teritoriem déle než tři roky, Ramovi a jeho bratrovi Shyamovi se podařilo udržet si vládu téměř sedm let. Ramova smrt znervóznila strážce, že mláďata pod vládou těchto velkých koček budou ohrožena dalšími lvími samci, kteří se snaží ovládnout oblast. Zemřel v roce 2015 v Indii.

Zdroj: a-z-animals.com