Chystáte se pořídit pavouka? Poradíme, jak o něj pečovat

Přidat na Seznam.cz

Chov pavouků jako domácích mazlíčků může být fascinujícím koníčkem. Je zajímavé je pozorovat, zabírají relativně málo místa a péče o ně je poměrně snadná.

Chování a temperament

Nejlepšími pavouky pro začátečníky jsou obvykle sklípkaní kadeřaví, píše web TheSprucePets. Mají tendenci se pohybovat pomaleji, což usnadňuje jakoukoli potřebnou manipulaci. Obecně jsou tarantule samotářská zvířata. A manipulace s nimi se nedoporučuje, kromě případů, kdy je to nezbytné, jako je například přemístění pavouka z jeho výběhu kvůli čištění. V takovém případě je lepší ho dostat do malé přepravky, než ho přenášet v rukou. Pavouci jsou obecně učenliví, a proto někteří lidé dovolují svým mazlíčkům, aby se procházeli po jejich těle.

Jak pavouka zabydlet

Pavouci nejsou společenská zvířata a obecně by měli být chováni po jednom v teráriu. U pavkouků žijících na zemi platí obecné pravidlo, že délka prostoru by měla být přibližně trojnásobkem rozpětí nohou pavouka a šířka prostoru by měla být přibližně dvojnásobkem rozpětí nohou.
Pro druhy žijící na stromech zvolte také prostor, který je třikrát delší než rozpětí nohou a dvakrát širší než rozpětí nohou. Výška by měla být zhruba třicet centimetrů. Do terária umístěte větve, po kterých může pavouk šplhat.
Tarantule nepotřebují jasné světlo a měly by být chovány mimo dosah přímého slunečního světla. Obecně také nepotřebují tepelné lampy, protože většině druhů vyhovuje pokojová teplota. Některé druhy vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, které můžete dosáhnout každodenním mlžením prostoru. Podle potřeby výběh vyčistěte a po 24 hodinách odstraňte nesnědenou potravu. Obecně se doporučuje provádět kompletní čištění výběhu, včetně výměny podestýlky, každé čtyři až šest měsíců.

Specifické potřeby substrátu

Dno výběhu vyložte vrstvou vermikulitu nebo vermikulitu smíchaného se zeminou z květináčů a nebo rašelinou, která je hluboká, aby umožnila hrabání.

Co pavouci jedí a pijí?

Pavouka krmte cvrčky doplněnými o další hmyz, včetně moučných červů, superčervíků a švábů. Velkým pavoukům můžete dávat i růžové myši a malé ještěrky. Cvrčky je třeba před krmením tarantule zbavit střev a poprášit je vitamínovým práškem. To, co se dostane do cvrčka, je to, čím nakonec svého pavouka krmíte. Obecně platí, že velikost potravy by měla být menší než tělo tarantule.
Dospělí jedinci mohou dostávat krmení zhruba jednou týdně, zatímco mladí jedinci mohou jíst každý den nebo dva. Kořist jednoduše vhoďte do blízkosti místa, kde se váš pavouk ve výběhu nachází. Krmení je nejlepší provádět večer, kdy je pavouk aktivnější. O vhodném množství a druhu krmiva se poraďte s veterinárním lékařem, protože se může lišit v závislosti na věku, velikosti a druhu.

Zdroj: thesprucepets.com, Youtube