Věděli jste, proč hadi vlastně syčí?

Přidat na Seznam.cz

Když zavřete oči a představíte si hada, často máte před očima obraz syčícího plaza s kmitavým jazykem nebo v horším případě tančící kobru. Proč ale vlastně vůbec hadi syčí?

Hadí obrana

Jednou z nejsilnějších zbraní hadů je zastrašování. Člověk obvykle pociťuje strach, když čelí nebezpečnému hadovi, ale pravdou je, že hadi se bojí více nás než my jich, vysvětluje web Cuteness. A mají k tomu dobrý důvod. Člověk je totiž jedním z mála přirozených nepřátel, s nimiž se hadi musí potýkat.
To vás přivádí k prvnímu vysvětlení, proč syčí. Je to proto, aby zahnali predátory. Tuto schopnost ale nemají všichni hadi.

Jak hadi syčí?

Hadi dýchají orgánem v krku, který se nachází hned za jazykem a nazývá se glottis. Má tvar trubičky, jíž můžete vidět pouhým okem, když má had otevřenou čelist. Při normálním dýchání se glottis otevírá a uzavírá do průdušnice.

Glottis plazů zůstává vždy uzavřený a tvoří svislou štěrbinu, dokud se had nenadechne. Had může násilím vypudit vzduch z glottis, čímž se rozkmitá malý kousek chrupavky uvnitř tohoto orgánu. Takto had vydává svůj charakteristický syčivý zvuk. Překvapivě se glottis může při konzumaci velké kořisti vysunout ze strany hadí tlamy, a umožnit tak hadovi dýchat.

Syčet či nesyčet?

Syčení je velmi zastrašující zvuk, který má své výhody. Například odradí potenciální predátory. Díky syčení se had v očích nepřítele zdá být větší. Velcí jedovatí hadi, užovky a jedovatí hadi se však na syčení při obraně spoléhat nemusí, protože jejich velikost nebo jed mluví samy za sebe. Přesto někdy hroznýšovití a jiní hadi mohou syčet a syčí, když jsou rozčilení.

Had není společenský tvor

Je důležité si uvědomit, že hadi nesyčí proto, aby komunikovali s jinými hady, protože to nejsou společenští tvorové. Jediné případy, kdy hady najdete pohromadě, jsou, když se rozmnožují nebo zimují. Také jejich schopnost slyšet zvuky přenášené vzduchem je minimální a jediný další had, o kterém je známo, že vydává zvuky, je kobra královská.

Kteří hadi tedy syčí?

Velmi malí hadi syčí na obranu jen zřídka, protože syčení je většinou technika používaná k zastrašování, takže se hodí spíše pro větší hady. Za nejznámější syčící hady na světě jsou považováni užovky borové a jejich příbuzní, těsně jim sekundují užovky podplamaté. Oba druhy nespoléhají pouze na syčení, ale mají také několik dalších obranných forem chování, mezi něž patří údery i vizuální projevy, kterými v případě ohrožení zveličují svou velikost.

Pokud tedy narazíte na hada, který na vás syčí, buďte opatrní a zachovejte zdravý rozum! Ustupte dřív, než se syčení změní v útok.

Zdroj: cuteness.com