Útlocitný orangutan zachrání tonoucího ptáčka

Přidat na Seznam.cz

Připravte se óchat a áchat, je tu video s roztomilým zrzavým lidoopem. Na rozdíl od hromotluka Lennieho ze Steinbeckova románu O myších a lidech zná svou sílu a k hebounkým tvorečkům se chová ohleduplně.

Orangutani jsou velcí primáti, kteří se mohou pyšnit titulem největších savců žijících na stromech. Vysoko v korunách sbírají ovoce, trhají mladé listy, vybírají med divokých včel nebo chytají hmyz (a výjimečně také ptačí holátka nebo noční poloopice outloně). To všechno je součástí jejich jídelníčku.

Stejně jako šimpanzi, i orangutani se v mnohém podobají lidem, vždyť s námi sdílí 97 % genetické výbavy. Dokáží poznat sami sebe v zrcadle, jsou schopni naučit se znakovou řeč a mohou používat jednoduché nástroje.

V přírodě se nicméně obejdou bez nástrojů, tato schopnost byla pozorována především u orangutanů držených v zajetí. Nástroj v podobě velkého listu se rozhodne použít i orangutan na videu, nakonec mu ale nejlépe poslouží vlastní ruka, která má podobně jako ta lidská čtyři prsty a protistojný palec.

Než vám začne být líto osamělého samce na videu, vězte, že orangutani nežijí tak společenským životem jako šimpanzi nebo gorily. Pospolu se drží hlavně samice se svými mláďaty, samci jsou samotáři. Do kontaktu přicházejí hlavně v období páření, kdy se samci snaží dlouhým voláním přilákat samice a naopak nízko položenými skřeky zastrašit soupeře.

Záchranná akce

A teď už to slibované video. Osamělý orangutan si všimne, že ve svém výběhu už není sám – v jezírku je malé ptáčátko. Sestoupí po kamenech k hladině a zblízka si jej prohlíží. Rozhodne se je zachránit a z vody vytáhnout. Orangutan si utrhne velký list, který se ptáčkovi snaží podat jako záchranné bidlo.

Záchranná akce se ale neodvíjí podle jeho představ. List tedy zahodí a vezme situaci do vlastních rukou, doslova. Velký lidoop se natáhne pro ptáče a velice jemně a ohleduplně jej vytáhne z vody. Na trávě si jej pak ve vší opatrnosti zvědavě prohlíží.

Jen nám pořád vrtá hlavou, jestli se ptáče skutečně topilo. Spíš se zdá, že si docela klidně plave na hladině jezírka v orangutanově výběhu. Nemohlo to být mládě nějakého vodního ptáka, třeba slípky zelenonohé? Co myslíte vy? Byl orangutan útlocitný, zvědavý, nebo dostal chuť na svačinku?

Zdroj: The Dodo, A-Z Animals