Jak moc jsou kočky inteligentní? Podívejte se!

Přidat na Seznam.cz

Kočky nejsou jen dobří lovci nebo oblíbení domácí mazlíčci. Je až překvapivé, co všechno dokážou, a jak vnímají svět. Podívejte se, jak jsou kočky inteligentní, jaké emoce cítí a jak vnímají nás.

Inteligence

Podle některých studií jsou kočky stejně inteligentní jako například psi. Vzhledem k tomu, že se ale kočky nevyužívají například u policie, mají mnozí za to, že kočky nejsou tak chytré. Pravda je ale taková, že ačkoliv je kočičí mozek menší než psí, jejich mozková kůra, která je zodpovědná za zpracování informací, má dvakrát více neuronů.

Načasování

Pokud máte kočku, možná jste si všimli toho, že vnímá čas. Možná neumí hodiny, ale dokáže odhadnout přibližný čas na jídlo, čas vašeho pravidelného probouzení apod. Studie totiž potvrdily, že mají kočky vnitřní hodiny, díky kterým se i v přírodě orientují. Navíc jsou schopné naučit se naši rutinu a přizpůsobit se jí.

Přemýšlení

To, že živý tvor přemýšlí, není samozřejmé. Například kočky vědí, že pokud do skříně schováte jídlo, je tam, i když ho nevidí. Tuto schopnost, alespoň podle expertů, psi nemají, a kočky se v tomto ohledu naopak rovnají lidem. Dokazuje to také to, že kočky přemýšlí a dávají si souvislosti dohromady.

Emoce

Je sice pravda, že kočky své emoce skrývají, to ale neznamená, že je nemají. Podle expertů mají kočky stejné emoce, jako například psi, cítí smutek, agresi, ale znají i „mít rád“. Problém je spíše v tom, že kočky své emoce nedávají tak najevo, a číst v nich je podstatně těžší. Psa daleko snáz prokouknete.

Majitelé

Jak jsme psali výše, kočky mají schopnost „mít rád“. Podle expertů kočky mají rády své majitele. A dokonce jim svou lásku projevují. Občas je sice težké to poznat, ale kočky například cítí, když je jejich majitel smutný nebo nemocný a dokážou ho uklidnit.

zdroj: petmd, readersdigest, headsupfortails, thedodo, azpetvet