Poznejte 8 zvířat se schopnostmi, které se zdají být téměř nadpřirozené. Věděli jste to?

Přidat na Seznam.cz

Jednou za čas narazíme na zvíře s tak úžasnými schopnostmi, že jsou téměř nadpřirozené. Podívejte se na jedinečné tvory, jejichž nadání se zdá být jako z jiného světa, uvedl portál Hippo.

Addax núbijský

Přáli jste si někdy změnit barvu vlasů bez použití drahých barev? Antilopa addax to umí. Tato dáma si mění hřívu vždy, když se mění roční období. V létě je bílá, aby odrážela sluneční žár, a v zimě se zbarví do šedohněda, aby jí bylo teplo. Zábavná poznámka: samci i samice antilop addaxových mají rohy, takže je docela těžké je od sebe rozeznat.

Lyrochvost

Vsadíme se, že byste se rádi naučili nové jazyky stejně dobře jako tihle. Samci tráví většinu času tím, že se snaží přilákat partnerky napodobováním zvuků nejen 20 dalších druhů ptáků, ale také zvuků vytvořených člověkem, jako jsou alarmy aut a motorové pily! Tato jedinečná vlastnost spolu s jejich 28 centimetrů dlouhým ocasním peřím z nich dělá zdatné nápadníky.

Zdroj: Callum Chandler / youtube

Surikaty

Černé kruhy kolem očí surikaty dělají víc než jen to, že vypadají roztomile – fungují jako zabudované sluneční brýle. Černá srst pomáhá blokovat sluneční odlesky, což surikatám umožňuje dívat se přímo na oblohu a vidět do dálky. To osamělé surikatě pomáhá hlídat predátory, vidět přilétající ptáky a varovat své přátele.

Myš bodlinatá

Myš bodlinatá je něco jako Wolverine zvířecí říše. Nejenže dokáže odhodit kusy své kůže, aby se osvobodila ze spárů predátora, ale je také schopna si kůži, chrupavky, srst a dokonce i potní žlázy zregenerovat, jakmile jsou odstraněny. Vědci se domnívají, že savci by mohli mít stejné geny, které umožňují regeneraci u plazů.

Medúza Benjamina Buttona

Tajemství nesmrtelnosti se možná skrývá pod mořskou hladinou. Medúza šarlatová je úžasný druh, který dokáže znovu nastartovat svůj vlastní životní cyklus. Při zranění se medúza dokáže vrátit na dno oceánu a proměnit se zpět v polypa, mladou formu medúzy. Odtud pak několik měsíců roste zpět do plně omlazeného dospělého jedince. Vědci byli svědky toho, jak jedna medúza provedla tento cyklus dvanáctkrát.

Zdroj: V101 Science / youtube

Hroch

Hroši nepotřebují ani kapku opalovacího krému. Přizpůsobili se ostrému africkému slunci tím, že vylučují červenou látku, která se podobá potu, ale ve skutečnosti je to olejovitá tekutina, která se odpařuje a pomáhá ochlazovat tělo. Funguje také jako antibiotikum, zvlhčovač a opalovací krém v jednom!

Opossum

Možná víte o schopnosti vačice hrát mrtvou, když je napadena, ale věděli jste také, že je nezranitelná vůči jedu? Ano, jsou vybaveni peptidem, který neutralizuje hadí jed! To vysvětluje, proč se hadi stali pravidelnou součástí jejich jídelníčku.

Delfíni a velryby

Už vám někdy někdo řekl, abyste měli během spánku jedno oko otevřené? Ukázalo se, že delfíni a velryby berou tuto radu doslova. Během spánku tito oceánští savci vypínají jen asi polovinu mozkové činnosti, takže získávají energii a odpočívají a zároveň si doslova nechávají jedno oko otevřené, aby mohli sledovat okolí!

Zdroj: thedodo.com, youtube.com