Jak odnaučit čivavu štěkat?

Přidat na Seznam.cz

Každý pejskař ví, že vlastnit plemeno čivava s sebou přináší jedno malé úskalí. Totiž tento malý psík, ač patří mezi ty nejmenší, dokáže svým pronikavým štěkotem zaplnit celý dvůr, byt i ulici. Některým lidem to může být až nepříjemné. Pro ty, kteří mají právě takové trápení se svým maličkým mazlíčkem, má na svém webu psycholog-psu radu odborník Rudolf Desenský.

Rozhodně není na místě to s malým uštěkancem rovnou vzdávat. Opravdu lze čivavu odnaučit štěkat na všechno a všechny. Jméno tohoto plemene je odvozeno od mexické provincie Chihuahua, teorie ohledně jeho vzniku se však liší. Jedna tvrdí, že se na mexické území dostalo v 16. století se španělskými vojáky, druhá říká, že už mnohem dříve s cestujícími do Ameriky až z Číny. Povahu čivavy atlas psů Webfordog popisuje jako vhodnou pro mohutnějšího psa, ale velmi smělou a ostražitou. Jiní se tomuto psíkovi posmívají za jeho malinký vzrůst, jiní si ho nemohou vynachválit, protože ho mohou tak zvaně „šoupnout do kabelky“ a jít.

Čivava je typická právě oním pronikavým štěkotem a není se čemu divit. Svoje nedostatky ve velikosti si kompenzuje hlasem a drží se pravidla „Nejlepší obrana je útok“. Jenže ne všichni lidé v okolí s tím musí být smířeni.

Pro radu k panu Desenskému si přišla paní Gabriela, majitelka čivaváka Čerta, který svým ustavičným štěkáním obtěžuje Gabrielu a její okolí. S tím se Gabriela nehodlala smířit a rozhodla s tím něco udělat. Rudolf Desenský v pořadu Kočka není pes prozradil, jak na to.

V první řadě vytkl, že Čert nemá u své paničky žádný respekt, což je důsledkem používání kšír a ne klasického vodítka. Na vodítku je totiž pes snadněji ovladatelný, zatímco z kšír se může, pokud není po jeho, vyvléknout a v horším případě utéct. Rudolf tedy paní Gabriele doporučil pořídit široký obojek a dlouhé provazové vodítko.

Následně je důležité Čerta naučit základní povely přivolání a odvolání, které ji pomohou v socializaci mezi ostatní psy. Právě ti Čertovi nahání strach, ač je to on, kdo konflikt začíná. Socializaci je dobré začít s vychovanými psy, kteří malého agresora nenapadnou a nechají ho, jak se říká, vypovídat. Pomoci může i to, že až Čert začne na nějakého psa štěkat, Gabriela ho k němu přitáhne. „To je to poslední, co by chtěl,“ přibližuje Rudolf postup, který by jí měl také usnadnit návštěvy veteriny, kde Čert už stihl lékaře pokousat.

Zdroje: iDnes, webfordog.cz, psycholog-psu.com