Malý ostrovní národ zachránil malou poštolku mauricijskou před vyhynutím

Přidat na Seznam.cz

Ještě před 50 lety žily ve volné přírodě pouze čtyři známé poštolky mauricijské. Dnes se počet jednoho z nejvzácnějších dravců na světě obnovil na přibližně 350 volně žijících poštolek.

Národní pták Mauricijské republiky

Poštolka mauricijská byla jmenována národním ptákem Mauricijské republiky, ostrovního státu východně od Madagaskaru v Indickém oceánu, uvádí web TreeHugger.

„Mauricijská poštolka je fantastický pták. Je to král našich lesů,“ říká Dr. Vikash Tatayah, ředitel ochrany přírody Mauritian Wildlife Foundation. Nadace vedla ochranářské práce na záchranu tohoto ptáka přímo na místě.

Jeho specialitou je létání pod korunami lesů mezi stromy, protože se musel přizpůsobit své hlavní kořisti, kterou jsou endemičtí mauricijští gekoni zelení,“ říká Tatayah. „Musí být schopen manévrovat pod korunami stromů a provádět těsné obraty, takže je to velmi mrštný pták s poměrně dlouhými drápy, aby mohl uchopit svou kořist. Má velmi pěkné volání, které by někdo mohl označit za strašidelné. Je to pronikavé volání, které říká: „Blíží se nebezpečí! Pozor, kamaráde, nebezpečí je tady!“.

Nebezpečí pro tohoto ptáka začalo zničením biotopu. Nejprve přišel o svůj domov kvůli zemědělství, včetně cukrové třtiny a později čajových a borových plantáží. A pak lidská zástavba, jako jsou silnice a vesnice, zabrala tomuto opeřenci domov.

Záchrana poštolky

V 60. a 70. letech se na Mauriciu objevilo několik amatérských přírodovědců a školených biologů, kteří se zajímali o osud poštolky. Obrátili se na mezinárodní organizace na ochranu přírody a to včetně Mezinárodní rady pro ochranu ptáků, Durrellova fondu na ochranu přírody a Fondu sokolů stěhovavých a tyto skupiny vyslaly své pracovníky a prostředky, aby situaci posoudili.

Carl Jones, hlavní vědecký pracovník Durrell Wildlife Conservation Trust, tam odjel v roce 1979 a stal se vědeckým ředitelem Mauritian Wildlife Foundation. Přestože v době jeho příjezdu bylo dosaženo jen malého pokroku v oblasti poštolky obecné, Jones se rozhodl v projektu pokračovat.

„Na začátku projektu, když jsem studoval poslední volně žijící ptáky, jsem zjistil, že jsou přirozeně krotcí a zvědaví, a brzy jsem je poznal i individuálně,“ uvedl Jones ve svém prohlášení. „Během jednoho tropického lijáku jsem se schoval pod skalní převis a poštolka, kterou jsem sledoval, se ke mně přidala a usedla na skalní římsu jen metr ode mě. Díky takové intimitě jsem získal skvělý vhled do jejich života a mohli jsme si udělat obrázek o tom, jak poštolka žije, a pochopit její potřeby, abychom pro ni mohli začít budovat ochranářský program.“

Poštolka byla jmenována národním ptákem 12. března, na který připadá 54. výročí nezávislosti ostrova a 30. výročí jeho vzniku jako republiky. Místní vyrobili pamětní plakáty a trička a pořádají přednášky o ptáku a jeho ochraně.

Zdroj: treehugger.com