Jak pomoci psovi shodit přebytečná kila? Máme pro vás těchto 6 tipů

Přidat na Seznam.cz

Vašemu psovi je pravděpodobně jedno, že má nadváhu. Dokud může honit veverku a skákat na nejbližší kus měkkého nábytku, je spokojený. Ale u psů s artritidou nebo kloubními problémy může nadváha vést k bolesti. Obecně vede vyšší váha ke zdravotním problémům.

Pokud je tedy váš pes trochu baculatější, možná byste měli upravit několik rutinních postupů. Většina psů snadno přijme malé změny v jejich herním režimu a stravovacích návycích. Portál Mudbay přináší jednoduché tipy, jak na snížení váhy vašeho psa.

Kolik by měl můj pes zhubnout?

Je téměř nemožné použít výšku a plemeno vašeho psa k určení toho, kolik by měl vážit. Proto byste se měli řídit dle tabulek tělesné kondice určené přímo vašemu psovi. Když přejedete rukou po boku svého psa, měli byste snadno nahmatat jeho žebra. Měli by mít jasně vymezený pas, který snadno uvidíte. Nadměrné vycpávky na žebrech a v pase znamenají, že váš pes má nadváhu.

Pokud váš pes dosáhne v tabulce tělesné kondice skóre 4 nebo 5, nepanikařte. Pro psa je nejlepší postupné hubnutí, proto začněte pomalu. Nejlepší je stanovit si cíl úbytku hmotnosti na 4 až 5 % jeho celkové tělesné hmotnosti na následující měsíc.

Šest jednoduchých kroků ke snížení hmotnosti

Krok 1: Vyhledejte dietu s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů

Většina psů jí granule. Jsou skladovatelné, snadno se podávají a poskytují psovi dobrou výživu. Když výrobci vyrábějí granule, používají nějakou formu sacharidů, aby na sebe navázali ostatní složky. Tyto sacharidy dodávají krmivu cenné živiny, ale také mohou způsobit, že pes přibere na váze. Kvůli předkům, kteří jedli především maso, nemusí být váš pes schopen efektivně zpracovat velké množství sacharidů.

Pro hubnutí je tedy snížení množství sacharidů zásadní. Můžete se poohlédnout po krmivu s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů v granulích, konzervách nebo syrové stravě. Pokud jste spokojeni se způsobem krmení, který používáte nyní, je dobré se poohlédnout po stejném typu krmiva ve variantě s nižším obsahem sacharidů a pomalu na něj psa převést.

Mnoho majitelů psů míchá granule, syrovou a konzervovanou stravu při každém jídle. Kombinování krmiv umožňuje získat nutriční výhody syrového nebo konzervovaného krmiva bez všech dalších výdajů. Vašemu psovi také trochu pomůže při hubnutí, když nahradíte pouze 25 % jeho stávajících granulí alternativním krmivem.

Krok 2: Zjistěte, kolik krmiva podáváte

Jak jste se rozhodli, kolik krmiva svému psovi podávat? Většina lidí se podívá na stranu sáčku nebo konzervy, kde je uvedeno doporučení výrobce pro krmení. Váš pes je však individuální, takže je nepravděpodobné, že bude odpovídat těmto obecným pokynům pro krmení. Je možné, že nadsazená krmná doporučení výrobce způsobila, že přibral na váze. V době jídla zkuste snížit jeho krmivo o 5 procent. Pokud za měsíc stále nedosáhnete 5procentního úbytku hmotnosti, zkuste snížit krmivo o dalších 5 procent.

Někdy vede snížení množství krmiva ke zvýšení pochtívání. To se dá vyřešit dvěmi nebo třemi malými jídly denně namísto jednoho velkého jídla. Vyšší množství vlhkosti v syrovém nebo konzervovaném krmivu v něm také může vyvolat pocit, že jí více.

Krok 3: Pomozte svému psovi více se hýbat

Ať už je to dlouhá procházka, hra na aportování nebo přetahování lanem, váš pes má pravděpodobně nějakou činnost, kterou miluje. Nyní je čas ho povzbudit, aby se této pohybové aktivitě věnoval každý den více. Pokud je váš pes přítulný gaučový povaleč, možná byste se měli podívat, k čemu byli vyšlechtěni jeho předkové. Například váš milující labrador by mohl odhalit svou lásku k aportování, jakmile mu začnete házet hračku do bazénu. Nebo pokud máte bystrou border kolii, může vás překvapit svým instinktivním know-how v oblasti agility.

Někteří psi nejsou připraveni začít s každodenním cvičením hned. Dobrým prvním cílem je 20 minut cvičení po většinu dní v týdnu. Vaším konečným cílem by měly být alespoň dvě dvacetiminutové cvičení denně, při kterých se více zadýchá. Artritida a jiná onemocnění kloubů mohou ztížit jakékoli cvičení. Pro psy, kterým nevyhovují jiné formy pohybu, je plavání skvělou volbou. Nejenže je nenáročné, což chrání klouby vašeho psa, ale je to skutečný trénink celého těla. Plavání je také dobrým vstupním cvičením: Jakmile váš pes zesílí a zeštíhlí, může vyzkoušet další aktivity.

Krok 4: Zvažte doplňky stravy, které podpoří hubnutí

Váš pes nepotřebuje k hubnutí žádné doplňky stravy. Jakmile však začne hubnout, můžete vyzkoušet doplňky, které mu usnadní hubnutí. Například doplňky s glukosaminem a chondroitinem mohou psům s nadváhou nebo geriatrickým psům ztížit cvičení. Tyto živiny, které jsou obvykle kombinovány v doplňku stravy pro klouby, mohou pomoci zvýšit celkovou pohyblivost.

Krok 5: Najděte nepotravinové odměny, které váš pes miluje

Každý pes zbožňuje chutnou svačinku, ale existuje spousta dalších způsobů, jak svému psovi dopřát trochu lásky. Zařaďte do svého arzenálu odměn drbání na břiše, drbání na hlavě a spoustu slovních pochval. Nepodceňujte ani hodnotu rychlé hry, mnoho psů dává přednost 60 vteřinám hry s oblíbenou hračkou před jakýmkoli pamlskem.

Pro chvíle, kdy potřebujete pamlsek, hledejte varianty s nízkým obsahem sacharidů nebo nízkokalorické varianty. Syrová zelenina dodá vašemu psovi do stravy skvělou vlákninu bez velkého množství sacharidů. Další možností, kterou můžete vyzkoušet, jsou pamlsky na bázi masa. Bez ohledu na to, jaké pamlsky váš pes miluje, dbejte na to, aby celková spotřeba pamlsků tvořila pouze 10 % jeho stravy a abyste tyto potraviny zahrnuli do denního počtu kalorií.

Krok 6: Vyloučení jiných zdrojů potravy

Je možné, že se o jídlo s vaším psem někdo dělí? Psi jsou mrchožrouti, takže kousek zbytků psích granulí, kočičího krmiva nebo lidské svačiny po škole s chutí přijmou. Abyste měli jistotu, že všichni jedí správné množství, zvažte krmení všech domácích zvířat v oddělených místnostech. Další dobrou strategií je odkládání zbytků jídla ihned po jídle. Odstraněním pokušení pes nebude tolik loudit.

Zdroj: mudbay.com