Jak se správně starat o křečka?

Přidat na Seznam.cz

Křeček je jedním z nejčastějších domácích mazlíčků, a to především u dětí. Jak se ale o něj správně starat, aby byl spokojený? Poradíme vám, jak na to, i čemu se vyhnout!

Křečci

Křečci jsou, stejně jako myši, hlodavci. Charakteristické jsou jejich vaky ve tvářích, kam si schovávají jídlo, a které mohou naplnit od tlamy až po pas. Tito hlodavci mají také výborný čich i sluch, díky kterému slyší i ultrazvukové frekvence. Myslete proto na svého křečka ve chvíli, kdy se slaví Nový rok, a dopřejte mu nějaký úkryt.

Klec

Křeček je možná malý, to ale neznamená, že by měl mít také malou klec. Naopak – čím větší, tím lepší. Pro jednoho křečka by měla být ale minimálně  60 x 40 cm velká. Myslete také na to, že křečci umí šplhat, proto jsou lepší klece s vodorovnými dráty, aby po nich mohl lézt. Pozor ale na mezery mezi dráty, křečci se dokáží protáhnout i úzkým prostorem, proto by měly být dráty blízko u sebe.

Vybavení

Samozřejmě křečkovi nestačí prázdná klec. Bude potřebovat domaček, do kterého se může schovat, a samozřejmě napáječku a misku na jídlo. Je dobré do klece přichystat i různé materiály, jako jsou dřevěné hobliny, seno, čistý papír, nebo dřevitá vlna. To vše křeček potřebuje na vystlání svého domečku. Nezapomeňte také na hračky. Křečci jsou velmi aktivní, takže běhací kolo je osvědčenou hračkou.

Podestýlka

Zmiňované dřevěné hobliny jsou také vhodnou podestýlkou. Jelikož jsou křečci navíc velmi čistotní, pravděpodobně si v kleci najdou jedno místo, které budou využívat jako toaletu. Na takové místo pak můžete dát kočkolit.

Zábava

Křečci jsou hraví, proto je dobré je občas vyndat z klece a nechat je se proběhnout. Dobrou volbou jsou také různé tunely a bludiště, které můžete postavit například z ruliček od kuchyňských utěrek. To vše zpestří život vašemu mazlíčkovi a budete mít oba nějakou zábavu.

Jídelníček

Křečci ocení téměř vše – od hrachu, semínek nebo chleba, až po červy, kousek masa nebo vejce. Důležité je také ovoce a zelenina, čerstvá tráva a občas nějaká ta mlska, jako burský oříšek. Nezapomínejte také na vodu. Tu musí mít křeček čerstvou a vždy snadno dostupnou.

zdroj: webarchive, iprima, fera24