Jak se z dinosaurů stali ptáci?

Přidat na Seznam.cz

Že jsou dnešní ptáci potomky dinosaurů, už jistě ví každý. Jak se to ale stalo? A z jakých dinosaurů se vlastně vyvinuli? Podívejte se na příběh ptačí evoluce!

Není dinosaurus jako dinosaurus

Jak jistě víte, někteří dinosauři chodili po čtyřech, jiní po dvou. Někteří byli obrovští, jiní by nám sahali po kolena. Dnešní ptáci pochází od teropodů, což byla skupina dinosaurů, která zahrnovala i dobře známého T-rexe. Ptáci ovšem pochází z menších dinosaurů, jakými mohli být například raptoři.

Společné první znaky

Nejstarší pozůstatky ptáků jsou staré asi 150 milionů let. Tehdejší dinosauři měli mnoho společných znaků s dnešními ptáky, ale také byli podobní spíše dinosaurům. Příkladem evoluce může být například zobák, který byl zprvu úzká tlama plná malých zoubků. Postupem času se ale vyvinul zobák, jaký mají dnešní ptáci, změnila se také stavba těla, a tato zvířata se naučila létat.

Některé společné znaky jsou ale dodnes patrné na fosiliích. Jedním z nich je například peří nebo i taková maličkost, jako je poloha při spaní. Ta je téměř totožná s polohou dnešních ptáků, jak dokazují některé zkameněliny.

Proč přežili jen ptáci?

Pokud jsou si tedy dinosauři a ptáci tak podobní, proč vyhynuli jen dinosauři? Dinosauři zde vládli asi 140 milionů let, dokud je nepostihla katastrofa v podobě asteroidu. Mohutná zvířata čekal brzký konec a jediní přeživší byli malí savci a ptáci. Kromě toho, že byli menší a lépe se schovali, dokázali ptáci také létat, byli schopni se živit téměř čímkoliv, a nedělalo jim problém se rychle přizpůsobit novému životu.

Nejsou potomci dinosaurů, ale dinosauři

Někteří vědci jsou přesvědčeni o tom, že dnešní ptáci nejsou ani tak evoluční potomstvo dinosaurů, jako spíše dinosauři samotní. Dinosauři a ptáci toho mají tolik společného, že se má jednat spíše o přeživší dinosary, kteří se zmenšili a naučili létat. K této teorii má přispět také fakt, že neexistují jiné fosilní nálezy ptáků. Podobné je to například u krokodýlů, kteří se také zmenšili, ovšem v podstatě jsou stále stejní, jako za dob dinosaurů.

Co si o tom myslíte? Skutečně se jedná o “moderní dinosaury”?

zdroj: birdlife, nhm, scientificamerican