Jak zajistit o Vánocích bezpečnost vašich mazlíčků

Přidat na Seznam.cz

Nyní jsme vstoupili do období roku, kdy máme nazdobeny vánoční stromečky a slavnostní období je pro většinu, včetně mnoha majitelů psů, velkým zdrojem vzrušení.

Je však důležité si uvědomit nebezpečí, která mohou oslavy doprovázet. Jídlo je velkou součástí vánoční tradice, ale několik slavnostních jídel, které máme my lidi rádi, jsou pro naše mazlíčky jedovaté a dekorace mohou být také velkým lákadlem pro zvědavé čumáčky.

Znalosti jsou nejlepší způsob, jak se letos o Vánocích vyhnout zdravotním problémům našich čtyřnohých přátel.

Čokoláda

Většina z nás si během slavnostního období užívá čokolády, ale je důležité je udržovat mimo dosah psů. Kakao obsahuje chemickou látku zvanou theobromin, která je pro psy toxická a může způsobit celou řadu příznaků, jako je zvracení a průjem. Abyste se vyhnuli čokoládovým nástrahám, uchovávejte skrýš ve vysoké skříni, nebo na povrchu, aby nespadla do nesprávných tlap.

Sušené ovoce

Je součástí mnoha klasických vánočních jídel. Hrozny, rozinky, sultánky a rybíz jsou však pro psy toxické. Znovu udržujte tyto chutné vánoční dobroty daleko od dosahu vašeho psa, abyste zajistili jejich bezpečnost. Většině majitelů není cizí vyhovět žádosti o zbytky u jídelního stolu. Toto byste si měli dvakrát rozmyslet, než jim dáte nějaké zbytky třeba ryby. Malé kosti nalezené v mase mohou být pro psy nebezpečné, zvláště pokud se štěpí. Mohou způsobit střevní blokády, zácpu nebo problémy se zuby. Vždy zkontrolujte, zda je každé maso, kterým krmíte, vykostěné a je součástí vyvážené stravy – a snažte se zajistit, aby se psi během slavností příliš nepřidávali.

Cibule a česnek

K méně známým nebezpečím pro psy patří cibule a česnek. Tyto přísady jsou základem mnoha lidských jídel, ale také mohou způsobit vážné zdravotní problémy. Cibule a česnek vyvolávají u psů gastrointestinální potíže. Mohou navíc poškodit červené krvinky, což vede k anémii. Buďte velmi opatrní při skladování jakékoli cibule a česneku.

Sladkosti

Uchovávávejte také mimo dosah vašich miláčků. Mohou obsahovat přísadu, která je pro psy toxická. Umělé sladidlo xylitol najdete v žvýkačkách, cukrovinkách a čokoládě bez cukru. Pokud je psem konzumován, může způsobit nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi a ve větším množství dokonce selhání jater.

Alkohol

Je pro psy také snadným úlovkem, jak se k němu dostat. Láhev může zůstat na podlaze a snadno se tak vylít. Pokud psi konzumují alkohol, může to způsobit depresi centrálního nervového systému a zvracení. Proto by se všechny alkoholické nápoje měly udržovat v dostatečné vzdálenosti od psů.

Vánoční dekorace

Zatímco je uchovávání nebezpečných potravin od psů zásadní, nepoživatelné ozdoby mohou také způsobovat problémy, zejména u hravých a zvědavých psů nebo štěňat. Většina dekorací není jedovatá, ale mohou přivodit problémy, pokud je psi spolknou. Často vedou k zablokování trávicího traktu nebo nebezpečí udušení, takže nejlepším způsobem, jak se vyhnout nechtěnému výletu k veterináři o Vánocích, je držet malé nebo žvýkací vánoční ozdoby nad zemí a mimo dosah. Zvažte proto vytvoření malé bariéry, která by bránila vašemu psovi v kontaktu s vánočním stromkem.

Baterie

Dalším předmětem, který může představovat potenciální nebezpečí pro psy, jsou baterie. Vyzkoušení nových hraček může znamenat, že zbloudilé baterie mohou uniknout na podlahu a být nalezeny zvědavým psem. Pokud baterie sežere, mohou mu způsobit fyzickou překážku ve střevě a potenciálně vést k otravě.

Vánoční rostliny

Dekorativní rostliny a květiny jsou často považovány za nedílnou součást vánoční nálady, ale mohou být také zdrojem bolesti a podráždění pro psy. Rostliny jako jmelí a vánoční hvězdy mohou způsobit žaludeční nevolnost. Břečťan také podráždění kůže a úst. Proto je nejlepší nepoužívat je tak, aby na ně váš mazlíček dosáhl.

Přestože je prevence nejlepší způsob, jak udržet svého psa zdravého, může i tak dojít k nehodám. Pokud si myslíte, že váš pes požil cokoli potenciálně škodlivého, nezapomeňte si co nejdříve promluvit s vašim veterinářem.