Jaké jsou příznaky lymské boreliózy u psů a jak tohle onemocnění vyléčit?

Přidat na Seznam.cz

Lymská borelióza představuje bakteriální onemocnění přenášené některými druhy klíšťat. Postihnout může nejen lidi, ale také naše domácí mazlíčky. Jaké jsou příznaky a jak se lymská borelióza léčí? Web akc.org prozradil mimo jiné i důvod, proč borelióza vzniká.

Co může za boreliózu?

Lymskou boreliózu způsobuje spirálovitá bakterie  Borrelia burgdorferi, která je uvnitř klíštěte a dostává se do krevního oběhu psa nebo člověka kousnutím tohoto obtížného hmyzu. Jakmile se bakterie dostanou do krevního řečiště, mohou cestovat do různých částí těla a způsobit problémy v konkrétních orgánech nebo místech, jako jsou třeba klouby. Postihnout ale může celé tělo.

Jaké jsou příznaky u psů?

Borelióza je bohužel poměrně časté onemocnění psů. Mezi její typické příznaky patří:

  • ztráta chuti k jídlu
  • nedostatek energie
  • teplota až horečka
  • kulhání
  • nepohodlí
  • ztuhlost nebo bolest kloubů
  • otoky kloubů

Nebezpečné onemocnění

Pokud se borelióza neodhalí včas a není zahájena brzká léčba, může mít daleko horší následky. V pokročilé fázi může onemocnění zasáhnout ledviny a způsobit jejich selhání. Objevit se také mohou závažné srdeční a neurologické potíže.

Jak se léčí?

Léčba zahrnuje antibiotika, obvykle po dobu nejméně 30 dnů. To často rychle vyřeší příznaky, ale v některých případech bude infekce přetrvávat a může být zapotřebí dlouhodobé podávání léků. Léčba může zahrnovat i další terapie zaměřené na vyřešení nebo zmírnění specifických příznaků.

Přenos na člověka

Psi nejsou pro lidi přímým zdrojem nákazy. Lymská borelióza se nemůže přenést z jednoho domácího mazlíčka na druhé, ani z domácích zvířat na člověka – s výjimkou kousnutí klíštětem. Klíště přenašeč by se však mohlo dostat do vašeho domu na srsti vašeho psa a dostat se na vás.

Zdroj: akc.org