Jako zrnko písku! Na zahradě byste ho hledali s lupou

Přidat na Seznam.cz

Vědci objevili dva nové druhy plžů o velikosti zrnka písku. Jde tak o nejmenší známé suchozemské plže na Zemi. Jeden je pojmenovaný právě podle písku, druhý podle trusu, informuje National Geographic.

Je úžasné, jak jsou malí – to bychom nečekali,“ říká Adrienne Jochumová, vědecká pracovnice Přírodovědného muzea ve švýcarském Bernu. Miniaturnost nového rekordmana se odráží v jeho vědeckém názvu Angustopila psammion; „Psammion“ pochází ze starořeckého výrazu pro „zrnko písku“. Podle studie v lednu zveřejněné v časopise Contributions to Zoology vědci našli velké množství tohoto druhu na stěně jeskyně v severním Vietnamu. Schránka tohoto druhu měří v průměru 0,6 milimetru.

Druhý šnečík, Angustopila coprologos, byl objeven ve vápencové rokli v severním Laosu. Tento druh je jen o málo větší než Angustopila psammion, a je tak druhým nejmenším na světě. Ulita tohoto podivného tvora je pokryta špičatými výstupky, které jsou zdobeny řadou bahnitých korálků. Objevitelé se domnívají, že se jedná o výkaly. Odtud pochází jeho jméno odvozené z řeckého „sběrač trusu“.

Ale proč sbírat trus a „oblékat“ si ho na sebe jako šňůry perel? Podle Jochumové by to mohl být způsob, jakým živočichové komunikují s ostatními plži: Například tím, že jim poskytují biochemické signály, které pomáhají přilákat partnery. Vlhké kousky trusu by podle ní také mohly pomoci zabránit vysychání ulit, což je pro drobné plže jedna z hlavních hrozeb.

Toto zjištění ukazuje, jak málo toho o nejmenších organismech víme, říká Jochumová, která je rovněž spolupracovnicí Senckenbergova výzkumného ústavu v německém Frankfurtu. „V měřítku mikro rozměrů je toho tolik, co jsme ještě neobjevili,“ dodává.

Zdroj: nationalgeographic.com