Je skutečně pravda, že kočky nenávidí psy? Odpověď najdeme v historii

Přidat na Seznam.cz

To, že kočky a psi se vzájemně nesnášejí, ví každé malé dítě. Ale proč kočky nenávidí psy? A nenávidí je skutečně?

Některé kočky nesnášejí psy a jejich interakce se skládá především ze syčení, pronásledování a štěkání. To je v přímém rozporu s více než několika případy psí a kočičí lásky, takže musí existovat důvody, proč některé kočky psy nenávidí, zatímco jiné kočkovité šelmy žijí se svými psími kamarády v dokonalé harmonii.

Není to hra, ale štvaní kořisti

Proč kočky nesnášejí psy? Psi jsou potomky přirozeně společenských vlků, zatímco předky koček jsou arabské divoké kočky, které byly známé především jako samotáři. I dnes, o tisíce let později, mají domestikovaní psi a kočky některé vlastnosti svých předchůdců. Psi mají instinkt pronásledovat malou kořist – zejména pokud prchá. Není žádným tajemstvím, že kočky obvykle nemají rády, když je někdo honí, i když to psi považují za hru.

Psi mají navíc vrozený přístup „na vlastní pěst“ – jsou to vaši bezprostřední nejlepší přátelé. Kočky mají naproti tomu tendenci se držet zpátky a vyhodnotit situaci, než rozšíří své přátelství.

Lidé mohou kočkám a psům pomoci, aby spolu vycházeli

Kočky a psi, ačkoli jsou rozdílné druhy, se často navzájem přijímají, a dokonce vítají jako součást své rozšířené rodiny. Opatrné a trpělivé seznamování zvyšuje šance na hladký přechod a přijetí. Lidé si musí uvědomit, že kočky a psi komunikují odlišně a chtějí od života jiné věci, takže může dojít k nedorozumění. Je na lidech, aby jim tlumočili a poskytli strukturu, aby se navzájem těšili a rozuměli si.

Zajistěte obohacení pro oba

Kočkám poskytněte majetek v podobě vyvýšeného prostoru. Toto druhé patro může být třeba kočičí strom, hřiště a výhledy z oken. Psům pak více vyhovují hračky v úrovni podlahy, žvýkačky a hry na aportování a hledání. Psi chtějí patřit do rodinné skupiny (a kočky mohou být její součástí), zatímco kočky chtějí vlastnit a kontrolovat území.

Protože psi nemohou šplhat, funguje to pro oba dokonale, radí web caster.com.

Myslíte, že kočky skutečně nesnášejí psy? Záleží na způsobu, jakým kočky a psy seznamujete. Kočky a psi potřebují čas, aby se vzájemně aklimatizovali, a násilné seznamování jen zvyšuje nepřátelské choutky. Protože kočky a psi mají rozdílnou úroveň pohodlí, pokud jde o navazování přátelství, musí být proces seznamování postupný. Ujistěte se, že kočka má snadný únik, pokud se rozhodne ze situace odejít. Mnoho kočiček má rádo vyvýšená místa k odpočinku, jako jsou kočičí stromy, které poskytují dokonalý únik před často příliš horlivými psy.

Jak je skamarádit

Přiveďte obě zvířata do místnosti současně a psa mějte na vodítku po svém boku. Pokud se pes pokusí vyrazit vpřed, odveďte ho o několik kroků zpět, dokud neprokáže klidné chování. Postupně se přibližujte ke kočce a za každý klidný pohyb vpřed psa odměňujte pamlsky. Zároveň se kočka naučí, že může sdílet místnost se psem, aniž by byla napadena.

Po počátečním seznámení je snadným způsobem, jak oddělit psa a kočku dětskou brankou, aby se od sebe vzdálili, než se vzájemně poznají. Nikdy nestavte kočku před psa jako formu seznámení. Nejenže by to mohlo přerůst v nebezpečnou situaci, ale mohlo by to být i krokem zpět v počátcích klidného vztahu.

Svou roli hraje věk, ve kterém jsou seznamováni

Kočky a psi spolu lépe vycházejí, když jsou seznamováni jako koťata a štěňata. Právě poznávají velký svět a jsou otevřenější k navazování nových přátelství.

Různá psí plemena mohou s kočkami vycházet lépe. Jak již bylo zmíněno, svou roli hraje osobnost a několik dalších faktorů, ale existují některá psí plemena, o kterých je známo, že s kočkami žijí harmoničtěji.

Postupujte pomalu

Pokud se chystáte rozšířit svou rodinu o psa, prověřte si jeho původ. Pokud máte kočičku a adoptujete psa, vždy se v útulku zeptejte na původ zvířete. Ujistěte se, že v minulosti nevykazovalo agresi vůči jiným zvířatům. Připravte svůj domov s dostatečným předstihem, abyste zajistili, že kočka a pes spolu budou dobře vycházet. Snažte se pomalu vytvářet atmosféru, kterou bude stávající zvíře zažívat, než se na scéně objeví nové zvíře, aby změna nebyla tak drastická.

Návod krok za krokem

Zhruba týden před příchodem domů nainstalujte dětskou branku, abyste kočku a psa od sebe oddělili. Pokud plánujete zavřít některé dveře, udělejte to také.

Přemístěte krmivo nebo boxy na stelivo, aby změny nepřišly současně s příchodem nového člena rodiny.

Zajistěte, aby jejich misky na jídlo byly dostatečně daleko od sebe, aby jídlo nebylo tak stresující

Pokud vaše zvířata nejsou kastrovaná, naplánujte si tento zákrok tak, abyste zabránili hormonální agresi.

Cvičte psa, aby měl před velkým setkáním možnost uvolnit trochu nadšené energie.

Popravdě řečeno, nikdy nevíte, zda spolu kočka a pes budou žít v míru, ale můžete podniknout kroky, které sníží pravděpodobnost, že kočky budou psy nenávidět.

Zdroje: catster.com, animalpath.org