Proč usíná váš chlupáč často na zádech?

Přidat na Seznam.cz

Milovníci psů se často smějí nad podivnými způsoby, jakými jejich chlupatí přátelé podřimují. Hlava na parapetu? Napůl na gauči, napůl z něj? A proč psi spí na zádech? Důvody naleznete v tomto článku.

Chladí se

Psi obvykle spí na zádech, aby se ochladili, píše DailyPaws. Chlupáči si vyměňují teplo prostřednictvím tlapek a tato jim umožňuje ochladit se. Psi mají méně potních žláz než lidé, ale ty, které mají, jsou většinou soustředěny v tlapkách. Tato přirozená produkce oleje je jedním z důvodů, proč tlapky některých psů páchnou.
Srst na břiše je také tenčí než na jiných částech těla, takže je pro psy snazší zachytit vánek tím, že odhalí spodní stranu těla. A nemusíte se obávat, že by jim visel jazyk a trochu se zadýchávali, protože zadýchávání je způsob, jakým psi regulují teplotu a ochlazují se.

Cítí se bezpečně a jistě

Pokud váš pejsek ulehne do této polohy se zvednutými tlapkami, když leží vedle vás na gauči nebo se k vám tulí v posteli, určitě děláte všechno správně. Spaní na zádech je velmi zranitelná poloha a ukazuje důvěru a pohodlí v jejich okolí. Tato poloha, která je často považována za mírumilovné uklidňující gesto, je komunikačním signálem, který sdílejí jak divocí, tak domácí psi, aby dali najevo, že nepředstavují hrozbu. Nemusí to však nutně znamenat, že chtějí od člověka lechtání nebo drbání na břiše.

Je to prostě pohodlné

Vašemu štěněti se může jednoduše líbit, když je na zádech. A když spíte tolik jako psi, možná je ta schoulená poloha na psí pohovce po nějaké době trochu nepohodlná. Pokud však váš pes nespí na zádech, není třeba se tím znepokojovat. Může to být problém stárnutí nebo to může být způsobeno tím, že se necítí tak bezpečně. Vždy se můžete poradit se svým veterinářem, abyste se ujistili, že je poloha vašeho štěněte v říši snů v pořádku.

Zdroj: dailypaws.com