Psi se honí za ocasem, aby zahnali nudu. Někdy to může být ale zdravotní problém

Přidat na Seznam.cz

Honění za ocasem se může zdát jako podivná psí zvláštnost, ale většina behavioristů se domnívá, že je to ve skutečnosti normální a nezbytná součást herní aktivity, když se pes nudí. Zbystřit byste však měli, pokud by se váš pes choval takt podezřele často.

Proč se psi honí za ocasem?

Honění za ocasem je aktivita, která začíná už ve štěněcím věku. Štěňata se mohou honit za ocasem jako způsob, jak prozkoumat vlastní tělo a okolní svět. Honění za ocasem může pokračovat i v dospělosti jako způsob zahnání nudy. Ačkoli je honění ocasu považováno za normální chování, může být považováno za abnormální, pokud se váš pes honí za ocasem nadměrně nebo je pro vás obtížné ho od honění ocasu odvést.

Někdy za aktivitu mohou zdravotní problémy

Psi se mohou honit za ocasem, protože je bolí nebo svědí například blechy, alergie, podráždění způsobené průjmem nebo střevními parazity, a dokonce i úrazy páteře. Pes se také může nadměrně honit za ocasem kvůli kompulzivní poruše chování, informuje magazín TheSprucePets. Kompulzivní porucha chování u psů je porucha chování, která je často přirovnávána k obsedantně kompulzivní poruše u lidí, protože jsou si podobné.

Jak zabránit psovi honit se za ocasem

Vzhledem k tomu, že většina projevů honění za ocasem je normálním chováním, nemusí se nutně jednat o znepokujivé chování. Pokud byste chtěli svému psovi zabránit v tom, aby se honil za ocasem, můžete vyzkoušet pár našich tipů.Zajistěte mu různé psychicky stimulující, obohacující nebo interaktivní hračky. Můžete ho také zkusit přesměrovat, když se začne honit za ocasem, tím, že mu místo toho hodíte hračku na hraní.

Kdy navštívit veterináře?

Pokud se váš pes honí za ocasem vícekrát denně, přestože jste vyzkoušeli výše uvedená opatření, možná bude třeba, aby ho zkontroloval váš veterinář. Součástí vyšetření může být i neurologické vyšetření, které zkontroluje, zda nedošlo k úrazu nebo poranění páteře, které by mohlo způsobovat bolest nebo podráždění. Veterinární lékař také zkontroluje případné škrábance, popřípadě vás také může požádat, abyste na prohlídku přinesli vzorek čerstvé stolice, aby mohl zkontrolovat, zda se v ní nevyskytují střevní parazité.

Co když má pes kompulzivní poruchu?

Kompulzivní porucha chování je vlastně porucha, která se může projevovat různými obsedantními a nutkavými projevy chování. Jedním z nich je honění ocasu, ale psi s kompulzivní poruchou chování mohou vykazovat i další opakující se chování. Kompulzivní poruchu chování lze léčit pomocí SSRI, jako je fluoxetin, a také sedativ, jako je acepromazin nebo trazodon. Doma se můžete pokusit omezit stres vašeho psa pravidelným denním režimem. To zahrnuje pravidelné procházky a krmení ve stejnou dobu každý den.

Zdroj: TheSprucePets