Jediný nesmrtelný živočich na světě: Turritopsis dohrnii

Přidat na Seznam.cz

Je známo pouze jedno zvíře, které má tuto pozoruhodnou schopnost, a to nesmrtelnost. Druh medúzy Turritopsis dohrnii.

Turritopsis dohrnii

Plně dospělý Turritopsis dohrnii, poprvé objevený v 80. letech 19. století ve Středozemním moři, má v průměru jen asi 4,5 mm, je tedy menší než malíček. Uprostřed jeho průhledného zvonu je vidět jasně červený žaludek a okraje jsou lemovány až 90 bílými chapadly. Tato malá, průhledná stvoření však mají mimořádnou schopnost přežití, píše web American Museum of Natural History.

Jako všechny medúzy i Turritopsis dohrnii začíná život jako larva zvaná planula, která se vyvine z oplodněného vajíčka. Planula nejprve plave, pak se usadí na mořském dně a vyroste.

Nesmrtelnost

Zatímco stárnutí postihuje většinu živých organismů, Turritopsis dohrnii je jediným druhem, který se po pohlavním rozmnožování dokáže opakovaně omlazovat a stává se biologicky nesmrtelným. Když je medúza tohoto druhu fyzicky poškozena nebo zažívá stres, jako je hladovění, místo toho, aby zemřela, scvrkne se sama do sebe, reabsorbuje svá chapadla a ztratí schopnost plavat. Poté se usazuje na mořském dně, píše we Natural History Museum. Během následujících 24–36 hodin se z ní vyvine nový polyp – předchozí životní stádium medúzy – a po dozrání medúzy pučí. Tento jev byl přirovnáván k jevu motýla, který by se místo smrti dokázal přeměnit zpět na housenku a poté znovu metamorfovat v dospělého motýla. Podle studie je tato medúza navís chopna opravovat své DNA.

zdroj: Natural History Museum, studie , American Museum of Natural History