Rosomák v americkém Utahu poprvé v historii získal obojek

Přidat na Seznam.cz

Za 40 let tento americký stát potvrdil pouze osm pozorování rosomáka. Proto se odborníci spoléhají, že údaje z obojku GPS poskytnou neocenitelné informace o tomto nepolapitelném zvířeti.

První rosomák s GPS obojkem

Úředníci státu Utah poprvé v historii státu odchytili živého rosomáka a nasadili mu GPS obojek. Podle Oddělení zdrojů divoké zvěře státu Utah bylo od roku 1979 v Utahu potvrzeno pouze osm pozorování těchto vzácných zvířat, píše web SmithsonianMag.

„Je úžasné mít šanci vidět rosomáka ve volné přírodě, natož ho chytit,“ říká v prohlášení manažer divoké přírody severní oblasti Jim Christensen. „Tohle byl zážitek, který se člověku naskytne jen jednou za život.“

Nastražení past

Pracovníci týmu pro ochranu divoké zvěře Ministerstva zemědělství Spojených států amerických poprvé spatřili zvíře poblíž Randolphu v Utahu, což je asi dvě hodiny severovýchodně od Salt Lake City, když 10. března přelétali nad oblastí kvůli ochraně hospodářských zvířat. Polapený rosomák se živil mrtvou ovcí. Podle úředníků Oddělení zdrojů divoké zvěře státu Utah (DWR) nastražili pasti s použitím dvou zadních částí ovce jako návnady a 11. března rosomáka chytili. Biologové jej uspali, vyšetřili a zjistili, že se jedná o samce starého tři až čtyři roky. Vážil 28 kilogramů a od nosu ke konci ocasu měřil 41 centimetrů. Po nasazení obojku ho úředníci vypustili v pohoří Uinta.

Příležitost odchytit a mít možnost studovat zvíře, o kterém jsme chtěli vědět už dlouho, ale které je tak obtížné odchytit a nasadit mu GPS obojek, abyste ho mohli sledovat, je opravdu něco obtížného. Jsem ráda, že se nám to podařilo,“ řekl Mark Hadley, mluvčí DWR v Utahu.

Rosomáci jsou největšími zástupci čeledi lasicovitých. Jsou známí jako divocí predátoři, kteří jsou schopni skolit několikanásobně větší zvířata. Ačkoli často loví menší zvířata nebo mrchožrouty.

Zdroj: smithsonianmag.com