Jeřáb mandžuský je druhým největším a nejvzácnějším jeřábem. Je známý svým specifickým voláním i tancem

Přidat na Seznam.cz

Jeřáb mandžuský (Grus Japonensis) patří mezi největší jeřáby na světě. Jeho přirozeným prostředím jsou rozsáhlé nedotčené mokřady, kterých ovšem ubývá. Řadí se tedy mezi ohrožené druhy.

Často se vyskytují v mokřadech mezi východní Asií a Ruskem. I když se drží spíše v oblastech s mírnějším klimatem, žijí také v mnohem teplejším podnebí jihovýchodní Asie. Protože jsou všežraví, loví nejen ryby, drobné obojživelníky a hlodavce, ale hodují také na rákosu a dalších bahenních rostlinách.

Bývají sněhově bílí s černým sekundárním peřím a červenou kůží na vrcholku hlavy. Jejich mláďata jsou rovněž bílá, smíšená s odstíny hnědé nebo šedé. Dospělý jedinec měří 150 cm a rozpětí křídel dosahuje až 240 cm. Samci jsou o něco větší než samice.

Jsou známí svou monogamností, často si najdou jednoho partnera na celý život, proto jsou v asijských kulturách symbolem věrnosti. Jsou také společenští, voláním, tancem a poskakováním se navzájem varují, aby se drželi dál, dokonce si tak i hrají a také je to součástí námluv a komunikace s partnerem. V noci se obvykle scházejí, aby společně hřadovali. Proto obvykle žijí v koloniích nebo hejnech.

Jeřáb mandžuský je druhým nejvzácnějším jeřábem na světě, prvním je jeřáb americký (Grus americana) žijící v Severní Americe. Na světě žije pouze 1830 dospělých jedinců a jejich počet klesá. Nejzřejmějším důvodem je úbytek jejich biotopů, protože mokřady se zmenšují a jsou často příliš malé na to, aby je uživily. Hlavními viníky vysychání jsou lidská činnost a přirozená období sucha.

Jsou zákonem chráněni před lovem ve všech zemích, kde se vyskytují. Nejslibnějším příkladem obnovy populace je kolonie na ostrově Hokkaidó v severním Japonsku, kde se nachází jediná nestěhovavá skupina tohoto druhu. Vzhledem ke své izolovanosti jsou závislí na místních krmných stanicích. Vzhledem k tomu, že Japonsko nastavilo politiku ochrany jejich životního prostředí, se tato populace dokonce pomalu zvyšuje. Mezi další navrhovaná opatření patří zpřísnění zákonů na ochranu, obnova mokřadů a kontrola požárů během jara.

Tip: Za tímto jeřábem nemusíte až do Japonska, prohlédnout si ho můžete v některé zoo v ČR nebo si ho rovnou adoptovat.

Zdroj: National Geographic, BioLib, Zoo Olomouc