Jezerní tuleni: Roztomilým ploutvonožcům nevadí ani sladká voda!
Když se řekne tuleň, většina lidí si vybaví roztomilé mořské savce, kteří obývají ledové končiny naší planety. Věděli jste ale, že existují i tuleni, kteří si za svou domovinu vybrali velká asijská jezera? Pojďme se společně podívat do fascinujícího světa těchto izolovaně žijících jezerních tuleňů!
Ploutvonožec z nejhlubšího jezera
Nejhlubším jezerem světa je sibiřské jezero Bajkal. V obrovské přírodní nádrži se nachází celá pětina sladké povrchové vody země! Nejde přitom ani vzdáleně o zvlášť rozlehlé jezero: co do plochy jej předčí například severoamerická velká jezera nebo africké jezero Viktoriino. Bajkal je ovšem neuvěřitelně hluboký, dosahuje hloubky až 1,6 km.
Mimo toho je Bajkal, ukrývající se v ruských lesích, zajímavý i specifickou populací rozkošných ploutvonožců. Jde o tuleně bajkalské (Phoca sibirica), kteří jsou shodou okolností nejmenším druhem tuleně. Tito savci měří na délku maximálně metr a půl a váží padesát kilogramů.
Jde o jediný druh tuleně, který žije celý život ve sladké vodě. Tu nám vyvstává otázka: jak se to vlastně stalo? Vědci soudí, že předkové tohoto ploutvonožce se do bajkalského jezera dostali po sibiřských řekách, načež se usídlili v hlubokém jezeře.
Loví zde malé ryby a korýše, dožívá se až pětapadesáti let. Roku 1999 čítala populace tohoto druhu na sedmdesát tisíc jedinců, po roce 2011 se údaje příliš nezměnily. Tuleni bajkalští bohužel trpí na nadměrný lov: jejich kůže je velmi žádaným artiklem a lidská bezohlednost nezná mezí. Každý rok je kvůli kůži zabito deset tisíc tuleňů bajkalských.
Pod hladinu největšího jezera
Největším jezerem světa je Kaspické moře. I přes možná zavádějící název nejde o moře, nemá kontakt s mořem. Na rozdíl od Bajkalu je také Kaspické moře slané. S Bajkalem je však spojuje ten fakt, že v obou našli svůj domov izolovaní tuleni – v tomto případě je to tuleň kaspický (Pusa caspica).
Jde o jediného savce, který obývá rozlehlé vody největšího jezera. Původ má společný s tuleněm bajkalským, společným předkem je patrně tuleň kroužkovaný (Pusa hispida). Loví zde ryby, které ovšem migrují ze severu na jih – a za nimi tak migruje i tuleň kaspický.
Ne všechny ryby v Kaspickém moři však představují pro tuleně kaspického kořist, neboť Kaspické moře obývá opravdový rybí gigant – vyza velká (Huso huso). Tento až osmimetrový jeseter patrně dokáže ulovit menší tuleně kaspické, v jejich útrobách se totiž našly ostatky menších tuleňů! O této fascinující rybě jsme psali zde.
Zdroj: atlaszvirat.cz, iranicaonline.org, ANDĚRA, Miloš. Savci (2), Černý, Karel a Květoslav Hlísek. Sladkovodní a mořské ryby Evropy. CLARKE, Phillip a Sarah KHAN. Fakta a rekordy.