Dojemný příběh gorily jménem John Daniel. Měla vlastní pokojíček a děti ji milovaly

Přidat na Seznam.cz

Toto je neuvěřitelný, ale skutečný příběh Johna Daniela, který nebyl jen obyčejná gorila. John Daniel byl mladá gorila, kterou si adoptovala anglická rodina v roce 1918 a byla vychovávána jako normální chlapec ve vesnici Uley, napsal theguardian.com.

John měl svůj vlastní pokoj, chodil do školy a měl rád čaj a mošt. Ale jak přesně k tomu došlo? A byl opravdu jako další dítě?

Jak John Daniel skončil v anglické vesnici?
Gorilu koupil od londýnského obchodního domu Derry & Toms bohatý britský major jménem Rupert Penny v roce 1917. Před sto lety byly obchody velmi odlišné. Opice stála 300 liber asi 25 000 liber v dnešních penězích (přibližně 750 000 Kč). Jeho rodiče byli zastřeleni francouzskými vojáky na území dnešního Gabonu a gorilí mládě bylo zajato a odvezeno do Anglie. Major Penny ho pojmenoval John Daniel.

Jako mnoho lidí kupujících zvířata z rozmaru, major si uvědomil, že se o zvíře nemůže postarat. V roce 1918 tedy poslal malou opici své sestře Alyce Cunninghamové, která žila v malé vesnici Uley v Gloucesteru. Je pochopitelné, že ani Alyce, ani ostatní obyvatelé vesnice neměli tušení, jak se o gorilu starat. Proto se rozhodli zacházet s Johnem Danielem jako se zvlášť chlupatým dítětem.

Lidoop byl vychován jako malý chlapec
Alyce Cunninghamová si Johna adoptovala a lidoop se ve vesnici ocitl jako doma. Dala mu přezdívku „Sultán“ a vychovávala ho jako dítě.

Jako mnoho batolat měl John svůj vlastní pokoj a dokonce věděl, jak jít na toaletu. Na rozdíl od většiny batolat si také vytvořil zálibu v moštu. Gorila byla populární po celé vesnici. John si pravidelně hrál a chodil na procházky s dětmi. Také si užíval výlety v kabrioletu rodiny Cunninghamů. Johna také fascinoval švec z vesnice a sledoval ho, jak opravuje boty.

John Daniel se neomezoval pouze na vesnici v Uley. Alyce Cunninghamová ho pravidelně brala do Londýna, kde měla domov v luxusní ulici Sloane Street. Když tam byl, připojil se k večeři Alyce a vypil hodně čaje.

Mladá gorila strávila ve vesnici šťastné tři roky od roku 1918 do roku 1921. Bohužel to muselo skončit. John Daniel byl prodán do cirkusu. V roce 1921 vážila obrovská gorila 92 Kg. A John stále rostl. Smutná, ale realistická Alyce Cunninghamová si uvědomila, že potřebuje najít někoho jiného, ​​kdo by se o Johna staral. Bylo nepravděpodobné, že by sám v Africe přežil. Naštěstí našla amerického kupce, který miloval zvířata a slíbil, že ho vezme na Floridu.
Kupující koupil gorilu za 1000 liber a řádně jej poslal do Spojených států.

Ale Johnovi nebyl nakonec dán šťastný život, který kupující slíbil. Opice byla místo toho prodána do Cirkusu. Nakonec John skončil v zoo Madison Square Garden v New Yorku. Bohužel brzy onemocněl a jeho zdravotní stav se rychle zhoršil. Chovatelé zoo v domnění, že touží po své „matce“, kontaktovali Alyce. Když se Alyce Cunninghamová dozvěděla, co se stalo s jejím milovaným sultánem, okamžitě vyplula do Ameriky. John Daniel tragicky zemřel na zápal plic, než se tam dostala.

Zdroj: theguardian.com, medium.com