Jsou pitbullové opravdu tak agresivní, jak se říká?

Přidat na Seznam.cz

Pitbullové mají špatnou pověst. Bohužel, toto nepochopení stále přetrvává a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo změnit. Je tedy skutečně pravda, že pitbullové jsou nejagresivnějším plemenem?

Zdá se, že několik studií ukazuje na pitbully jako na nejagresivnější psí plemeno, zatímco několik dalších studií to popírá. Pokud se však zeptáte majitelů domácích mazlíčků na jejich pitbully, s největší pravděpodobností se dozvíte jiný pohled na věc. Řeknou vám, jak jsou jejich pitbullové šťastní, hodní a milující.

Agresivní jsou spíše menší psi

Studie ve skutečnosti ukázaly, že dobře socializovaný a vycvičený pitbull je jedním z nejrozkošnějších, nejinteligentnějších a nejjemnějších psů, jaké si lze představit, informoval web AlphaPaw.

V jiném výzkumu bylo použito 15 000 dotazníků, které byly rozdány tisícům majitelů psů. Studie dospěla k závěru, že nejagresivnějším plemenem psů není pitbull, ale spíše menší psi.

Agresivita menších psů se důsledně neuvádí, protože nejsou dostatečně velcí na to, aby vyvolávali vážné obavy. Na druhou stranu, protože pitbullové jsou relativně větší, je pravděpodobnější, že jakákoli agrese z jejich strany bude hlášena.

Pitbullové jsou nepochopené plemeno

Je třeba poznamenat, že pitbullové urazili dlouhou cestu od dob, kdy byli chováni k boji. V dnešní době se z nich stali milující chlupatí členové rodiny a ne zákeřní rváči. Chceme se tedy vrátit k naší původní otázce: “Mají pitbulové skutečně největší sklony k agresivitě?”.

Musíme si uvědomit, že každý pes je spíše individualita než plemeno. Pitbullové jsou stejní jako ostatní psi. Pokud jsou správně vycvičeni a je s nimi správně zacházeno, lze výrazně předejít problémům s chováním, a to včetně agrese. Pitbullové nemají přirozené sklony k agresivitě, a pokud agresivní jsou, pak je to nesprávným tréninkem.

Zdroj: alphapaw.com