Jsou všechna jídla pro psy špatná? Co váš chlupáč jíst může a co mu radši nedávejte

Přidat na Seznam.cz

Nastává nejkrásnější období roku a nejenom vy si brousíte zuby na uvařené dobroty. Než se pustíte do štědrovečerní večeře, přečtěte si, jaké potraviny můžete a jaké byste naopak neměli sdílet se svým psím společníkem. O bezpečnosti surovin pro chlupáče psal magazín Daily Paws.

Tyto suroviny jsou pro chlupáče bezpečné:

Šunka
Plátky šunky, o které se se psem dělíte, by měly být malé (kvůli obsahu kalorií a tuku), nekořeněné a bez kostí. Vařené krůtí a šunkové kosti jsou náchylné k odštěpení, což může představovat nebezpečí udušení.

Brusinky
Syrové brusinky mohou být pro psy bezpečné, ale jejich velikost může představovat nebezpečí udušení, zejména pro malá zvířata. Sušené brusinky jsou také vhodné, pokud zkontrolujete seznam složek na sáčku. Vyhněte se všemu, co má vysoký obsah přidaných cukrů, a všemu, co obsahuje toxické složky, jako jsou rozinky a běžná náhražka cukru zvaná xylitol.

Pistácie
Pokud se chystáte dát psovi ořechy, nejlepší volbou pro vašeho miláčka jsou nesolené pistácie bez skořápek. Přesto je důležitá střídmost.

Dýně
Žaludová dýně, máslová dýně, špagetová dýně, letní dýně, cuketa a dýně jsou vhodné tykve pro psy. Oloupejte slupku, odstraňte případná semínka nebo provázky a poté dýni upečte nebo uvařte v páře bez jakéhokoli koření.

Sýr
Pokud chcete dát svému psovi na dovolenou něco ze sýrového tácu, nechte to v malém množství. Švýcarský sýr, mozzarella a čedar jsou bezpečnou volbou, ale vyhněte se modrému sýru, kozímu sýru a fetě.

Brokolice
Syrová i dušená brokolice jsou dobrou volbou pro rozmazlování vašeho psího miláčka. Brokolice avšak může u některých psů způsobovat plynatost.

Mrkev
Syrová, vařená, dehydratovaná nebo mražená mrkev může být pro psy bezpečnou a zdravou pochoutkou. Nakrájejte ji na plátky o velikosti sousta, abyste minimalizovali nebezpečí udušení.

Co byste svému chlupáči dávat neměli:

Makadamové ořechy
Makadamové ořechy jsou jasným zákazem. Zdroj jejich toxicity sice není znám, ale podle odborníků mohou způsobovat letargii, slabost, zvracení a třes.

Cibule
Syrová i vařená cibule je pro psy nebezpečná, protože obsahuje oxidy síry, které ničí jejich červené krvinky.

Česnek
Česnek a cibule patří do stejné čeledi a mohou psům způsobit stejné problémy, jen česnek je ještě silnější. Veškeré potraviny vyrobené z čerstvého česneku a česnekového prášku jsou pro štěňata zakázané.

Bramborová kaše
Bramborová kaše je často plná másla a koření, jako je česnek, pažitka, cibule a pórek, které obsahují chemickou látku zvanou thiosíran, která může být pro psy toxická. Při přípravě této sváteční pochoutky je také důležité být opatrný, protože syrové brambory obsahují sloučeninu zvanou solanin, která může být pro psy toxická.

Hroznové víno a rozinky
Hrozny a rozinky jsou sladké pochutiny, které je lepší nechat na talíři. Příčina jejich toxicity je stále záhadou, ale účinky nikoliv. U některých psů mohou vést k selhání ledvin.

Alkohol
Asi vás nepřekvapí, že pivo, víno a další alkoholické nápoje nejsou vhodné pro vašeho domácího mazlíčka. I pouhý doušek může u některých psů způsobit otravu alkoholem.

Xylitol
Xylitol je oblíbené sladidlo, které lze nalézt v potravinách bez cukru, jako je arašídové máslo, zmrzlina a džem. Vždy si přečtěte etiketu, než svému mazlíčkovi cokoliv nabídnete, protože xylitol může ve velkém množství vést k poškození jater.

Čokoláda
Horkou čokoládu, čokoládové bonbony z adventního kalendáře, čokoládové sušenky, čokoládové špalíčky a čokoládovou mátovou kůru držte dál od svého psa. Čokoláda obsahuje chemické látky zvané metylxantiny, které mohou psům způsobit kardiovaskulární a neurologické problémy.

Zdroj: Daily Paws